در حال بارگذاری ...

تلفن تماس: 33239072-087
آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی حسینی‌نسب
بخش‌های آزمایشگاه

زمان‌بندی

بخش‌های این آزمایشگاه از ابتدا تا انتهای ساعت کار روزانه به صورت تمام وقت و بدون وقفه فعال می‌باشد. این امر سبب شده تا در هر ساعتی آزمایشگاه پذیرای آزمایش‌های اورژانسی مراجعین باشد و نمونه‌ی مراجعین بلافاصله بعد از نمونه‌گیری و انتقال به بخش مربوطه آنالیز شده و آزمایشات لازم انجام می‌شود؛ بنابراین هیچ نمونه‌ای قبل از انجام آزمایش وارد یخچال نمی‌شود.

نظارت مسئولین فنی و کنترل کیفی

کارشناسان مجرب این آزمایشگاه کلیه آزمایش‌ها را براساس دستورالعمل‌های به روز آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت کشور، تحت نظارت مسئول فنی انجام می‌دهند. در تمام بخش‌ها، برنامه‌های کنترل کیفی جامع و مداومی بر اساس الزامات آزمایشگاه مرجع سلامت و استانداردهای بین‌المللی مورد تایید آن آزمایشگاه تدوین شده است. طرح‌ریزی این برنامه با توجه به تعداد و تنوع آزمایش‌ها، روش‌های سنجش و همین‌طور دستگاه‌های موجود در بخش صورت گرفته است. برنامه کنترل کیفی هر بخش جهت تایید صحت و دقت نتایج خروجی از آن بخش در ابتدا، میانه و انتهای کار روزانه طراحی شده و عملکرد دستگاه‌ها، اپراتور، محلول‌ها و مواد مصرفی در بخش در تمام زمان‌های انجام آزمایش روزانه تحت کنترل می‌باشد. این برنامه با نظر کارشناسان آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، کتب مرجع و سایت‌های بین‌المللی و تایید مسئول فنی آزمایشگاه به صورت برنامه‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه ترتیب داده شده و تمام روال کاری بخش را در بر می‌گیرد. در نهایت برنامه‌های کنترل کیفی و تضمین کیفیت اجرا شده در آزمایشگاه، توسط ممیزان وزارت بهداشت کشور تایید شده و در این راستا لوح کیفیت به این مرکز اهدا گردید.

 

دسترسی سریع: 
 
توضیح: بخش‌های مختلف آزمایشگاه حسینی‌نسب ذیل این کادر ذکر شده است
واحد پذیرش
واحد پذیرش در این آزمایشگاه در طبقه‌ی همکف ساختمان قرار دارد. این واحد یک طبقه‌ی مستقل را به خود اختصاص داده است که این امر سبب شده مراجعین بتوانند در بدو ورود به آزمایشگاه، بدون اتلاف وقت به پرسنل حاضر در واحد پذیرش مراجعه کنند. این بخش‌ هر روز به صورت تمام وقت و بدون وقفه فعال می‌باشد.
  ساعت کاری
  ساعت کاری
  این بخش هر روز در دو شیفت صبح و عصر به‌صورت تمام وقت(از 6:45 تا پایان کار آزمایشگاه) فعال است.
حضور حداکثری پرسنل جهت تسریع خدمات
سیستم نوبت‌دهی اتوماتیک پذیرش و نمونه‌گیری
حضور مسئول راهنمای مراجعین در ساعات اوج مراجعه
سالن انتظار
از مزایای این واحد، سالن انتظار آزمایشگاه است که بر اساس استانداردهای لازم طراحی شده است.
 • صندوق نظرسنجی و شکایات
  صندوق نظرسنجی و شکایات
  قرار دادن فرم‌های نظرسنجی و شکایات و همین‌طور تعبیه صندوق نظرسنجی و شکایات جهت رسیدگی سریع و روزانه به درخواست‌های ثبت شده از سوی مراجعین
 • 4+2 پرسنل پذیرش و جوابدهی
  4+2 پرسنل پذیرش و جوابدهی
  جهت افزایش سرعت در انجام فرآیند پذیرش، رسیدگی به درخواست مراجعین و کاهش زمان انتظار آنها در این واحد، 4 نفر از پرسنل در واحد پذیرش و 2 نفر در واحد جوابدهی به‌طور همزمان پاسخگوی مراجعین می‌باشند.
 • نوبت دهی اتوماتیک و نرم‌افزاری
  نوبت دهی اتوماتیک و نرم‌افزاری
  سیستم نوبت دهی اتوماتیک و متصل به شبکه نرم‌افزاری آزمایشگاه جهت رعایت نظم و نوبت مراجعین به ترتیب ورودشان به سالن پذیرش
 • کپی، فکس و کارت خوان
  کپی، فکس و کارت خوان
 • پیش بینی دفترچه‌ها
  پیش بینی دفترچه‌ها
 • جوابدهی روزانه
  جوابدهی روزانه
 • صندوق نظرات، انتقادات و پیشنهادات
  صندوق نظرات، انتقادات و پیشنهادات
وظایف پرسنل پذیرش
 •  پرسنل پذیرش به‌طور همزمان پذیرش نسخه‌های دریافت شده از مراجعین را با رعایت نوبت فراخوانده شده توسط سیستم نوبت‌دهی انجام داده و پس از دریافت نسخه از سامانه بیمه‌ها (تامین اجتماعی، کارکنان دولت، بیمه سلامت)، با سیستم نرم‌افزاری مرکزی آزمایشگاه، نسخه‌های پذیرش شده را مجددا چک کرده تا از صحت تست‌های پذیرش شده اطمینان حاصل شود؛ سپس نسخه پذیرش شده را تایید نموده و پرونده بیمار در مرحله تسویه حساب مالی قرار می‌گیرد. 
 • برای هر بیمار توضیح داده می‌شود که آزمایش هایش مربوط به چه نمونه‌هایی می‌باشد.
 • از بیماران سابقه‌ی بیماری یا مصرف دارو سوال می‌شود.
 • برای بیماران، شرایط ویژه‌ای که باید قبل از هر آزمایش باید رعایت شود توضیح داده می‌شود. این شرایط در پشت قبض آزمایشگاه نیز چاپ شده و به مراجعین تحویل داده می‌شود.
 • علاوه بر توضیحاتی که متصدیان پذیرش به بیماران می‌دهند، دفترچه‌های راهنمای قبل از نمونه‌گیری در اختیار مراجعین قرار می‌گیرد.
 • در صورت نیاز به توضیحات بیشتر جهت آزمایش‌های مراجعین، مسئول پذیرش یا سوپروایزر با پزشک معالج بیمار تماس می‌گیرد.
 • در صورت درخواست بیمار یا پزشک معالج نحوه ارسال جواب به صورت پیک، فکس یا ایمیل در سیستم ثبت می‌شود. هم چنین دسترسی اینترنتی به جواب آزمایش ها نیز امکان پذیر است. 
 • مراجعین پس از پذیرش نسخه و دریافت اطلاعات لازم از سوی متصدیان پذیرش به واحد نمونه‌گیری در طبقه‌ی اول راهنمایی می‌شوند.
واحد نمونه‌گیری
واحد نمونه‌گیری در این آزمایشگاه طبقه‌ی اول ساختمان را به صورت مستقل به خود اختصاص داده تا آرامش و حریم شخصی مراجعین هرچه بیشتر فراهم گردد، جهت رفاه حال مراجعین، این واحد قبل از شروع ساعت اداری از ساعت هفت صبح فعال می‌باشد.
  ساعت کاری
  ساعت کاری
  کارشناسان مجرب و آموزش دیده جهت نمونه‌گیری از شریان و افراد با شرایط خاص در تمامی ساعات کاری حاضر می‌باشند.
  حضور راهبر
  حضور راهبر
  یکی از خدمات ویژه نمونه‌گیری این مرکز حضور یکی از کارشناسان آزمایشگاه به عنوان راهبر در ساعات اوج کاری در سالن نمونه‌گیری می‌باشد تا علاوه بر برقراری نظم و نظارت بر سیستم نوبت‌دهی، پاسخگوی سوالات تخصصی مراجعین باشند.
واحدهای نمونه‌گیری متنوع
در راستای خدمت‌رسانی این مرکز به تمامی مراجعین با جنس و سنین مختلف واحدهای نمونه‌گیری متنوعی فعالیت می‌کند
 • بانوان
  بانوان
  واحد نمونه‌گیری بانوان در اتاق مجزا
 • نوزادان و اطفال
  نوزادان و اطفال
  واحد نمونه‌گیری نوزادان، اطفال و والدین آنها در 2 اتاق مجزا با پرسنل ویژه، مجرب و آموزش دیده جهت نمونه‌گیری با کمترین رنجش و ناراحتی و بالاترین کیفیت نمونه‌گیری
 • آقایان
  آقایان
  واحد نمونه‌گیری آقایان در 3 اتاق مجزا
سایر مزایای این واحد
 • VBG و ABG
  VBG و ABG
  نمونه‌گیری گازهای خونی VBG و ABG در این واحد انجام شده و بلافاصله آزمایش‌های مربوطه در بخش بیوشیمی انجام می‌شود
 • انتقال خون، هر 30 دقیقه
  انتقال خون، هر 30 دقیقه
  انتقال نمونه‌های خون دریافت شده از مراجعین، هر 30 دقیقه یکبار توسط مسئول انتقال نمونه‌ها به بخش تفکیک نمونه
 • نوبت دهی اتوماتیک و نرم افزاری
  نوبت دهی اتوماتیک و نرم افزاری
  سیستم نوبت‌دهی اتوماتیک که در امتداد نوبت‌دهی پذیرش بوده و به صورت خودکار از طریق سیستم نرم‌افزاری مراجعین را در صف نمونه گیری قرار می‌دهد. مراجعین بر اساس جنس و سن به اتاق نمونه‌گیری مربوطه فرا خوانده می‌شوند تا نوبت و اطلاعات نسخه و حریم شخصی مراجعین به بهترین شکل ممکن حفظ گردد.
 • تست عرق
  تست عرق
  انجام تست عرق با تعیین وقت قبلی و هماهنگی با مسئول پذیرش
 • بیلی‌روبین‌متر
  بیلی‌روبین‌متر
  وجود دستگاه بیلی‌‌روبین‌متر پوستی برای نوزادان به صورت رایگان و تمام وقت جهت پیگیری، درمان و رفع زردی نوزادان
 • بیماران ناتوان
  بیماران ناتوان
  امکان نمونه‌گیری از بیماران ویژه یا ناتوان در سالن پذیرش یا خودروی مراجعین با هماهنگی مسئول نمونه‌گیری
 • نمونه‌گیری اورژانسی
  نمونه‌گیری اورژانسی
  امکان نمونه‌گیری اورژانسی مراجعین خاص و بدحال با هماهنگی مسئول نمونه‌گیری
 • پرسنل خدمات
  پرسنل خدمات
  حضور ثابت پرسنل خدمات در سالن نمونه‌گیری و سرویس‌های بهداشتی، برای انجام نظافت در هر 30 دقیقه یکبار
 • میان وعده
  میان وعده
  در نظر گرفتن میان وعده برای اطفال و سایر مراجعین در صورت تمایل
 • سرویس بهداشتی
  سرویس بهداشتی
  در نظر گرفتن سرویس‌های بهداشتی جداگانه برای بانوان و آقایان در دو طرف سالن
 • اتاق استراحت
  اتاق استراحت
  وجود اتاق استراحت در واحد شماره‌ی 2 نمونه‌گیری جهت بیماران بدحال با امکانات اولیه همچون کپسول اکسیژن، تخت استراحت، جعبه‌ی کمک‌های اولیه و …
وظایف پرسنل
هر یک از پرسنل نمونه‌گیری موظف‌اند براساس دستورالعمل‌های کارشناسی و تائید شده از سوی مسئول فنی، بیماران را احراز هویت نموده و شرایط قبل از نمونه‌گیری را مجددا برای بیماران توضیح دهند. در صورتی‌که هر یک از آزمایش‌ها نیاز به شرایط خاص و یا توضیح نمونه‌گیری داشته باشد، برای رعایت تمامی الزامات جهت تهیه یک نمونه استاندارد، توضیحات کافی به مراجعین داده می‌شود.

بیوشیمی خون
خون مایعی است که با توجه به آن می توان به بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات بدن و اثر تغذیه روی آن پی برد. همواره مقادیر ثابتی از مواد در خون وجود دارد که با آزمایش خون می توان به میزان این فاکتورهای خونی در بدن پی برد. این فاکتورها شامل مواد شیمیایی موجود در خون مانند میزان گلوکز یا همان قند خون (قبل و بعد از خوردن صبحانه)، اوره، اسید اوریک و انسولین، انواع مواد لیپیدی مانند تری‌گلیسیرید، لیپوپروتئین‌ها، املاح مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر، آنزیم‌ها مانند آسپارتات آمینوترانسفراز، گلوتامیک-اگزالواستیک ترانس‌آمیناز و…، هورمون‌ها مانند هورمون‌های تیروئید و پروتئین‌ها مانند آلبومین، فریتین، ترنسفرین، هموگلوبین می‌باشند.
  ساعات کاری
  ساعات کاری
  این بخش با نظارت مستقیم مسئول فنی اداره می‌شود و در هر دو شیفت کاری آزمایشگاه فعال است لذا اکثر آزمایش‌های مربوط به این بخش بلافاصله پس از نمونه‌گیری توسط واحد تفکیک نمونه جداسازی شده و تحویل بخش بیوشیمی داده می‌شود، تا از افت آنالیت‌های خونی جلوگیری شود. این امر سبب شده که قابلیت پذیرش آزمایش‌های اورژانسی در هر ساعتی از روز امکان‌پذیر باشد.
  کنترل کیفی
  کنترل کیفی
  در این بخش نیز مانند سایر بخش‌ها، برنامه‌های کنترل کیفی با توجه به تعداد و تنوع آزمایش‌های بخش در نظر گرفته شده است که توسط مسئول بخش مربوطه، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌‌شود.
دستگاه‌های بخش بیوشیمی
 • اتوآنالایزر تمام اتوماتیک COBAS C311
  اتوآنالایزر تمام اتوماتیک COBAS C311
  ساخت شرکت Roche آلمان که بدون وابستگی به اپراتور و به‌صورت Close کار می‌کند. به این معنی که کیت‌های مورد نیاز دستگاه به‌صورت انحصاری توسط خود شرکت سازنده دستگاه تولید و عرضه می‌شود.
 • دستگاه اتوآنالایزر تمام اتوماتیک MINDRAY BS380
  دستگاه اتوآنالایزر تمام اتوماتیک MINDRAY BS380
  بدون وابستگی به اپراتور
 • دستگاه اتو آنالایزر تمام اتوماتیک DIRUI
  دستگاه اتو آنالایزر تمام اتوماتیک DIRUI
  دستگاه اتوماتیک برای انجام تست های روتین روزانه با کارایی بالا و قابلیت انجام 400 تست در ساعت
 • دستگاه Audicom AC6600
  دستگاه Audicom AC6600
  ساخت کشور چین، از این دستگاه برای انجام آزمایش هموگلوبین ای‌ وان‌ سی (HbA1c) که میزان گلوکز متصل به هموگلوبین در سه ماه گذشته را اندازه گیری می‌کند استفاده می‌شود.
 • دستگاه ABL 80
  دستگاه ABL 80
  ساخت آمریکا برای اندازه‌گیری گازهای خونی (ABG , VBG)
 • دو دستگاه‌های ISE
  دو دستگاه‌های ISE
  ساخت آمریکا برای انجام الکترولیت‌های خونی شامل سدیم، پتاسیم، کلر، لیتیم و کلسیم یونیزه
هورمون شناسی
در این آزمایشگاه آزمایش‌های هورمونی به سه روش زیر و به شکل روزانه و هفتگی انجام می‌شوند: 1.Electro Chemi Luminescence Immono Assay (ECLIA) 2.Enzyme Linked Fluorescent Assay (ELFA) 3.Enzyme Linked Immunoab Sorbent Assay (Elisa)
  روش ELFA
  روش ELFA
  کیت‌ها و دستگاه VIDAS (روش ELFA ) به‌صورت انحصاری توسط شرکت Biomerieux فرانسه تولید شده و توسط شرکت ایرانی فردآور، عرضه و پشتیبانی می‌شود.
  روش ELISA
  روش ELISA
  کیت‌ها و دستگاه Alegria (روش ELISA) نیز به‌صورت انحصاری توسط شرکت Orgentec آلمان تولید شده و توسط شرکت ایرانی روناک طب در کشور عرضه و پشتیبانی می‌شود.
  روش الکتروکمی لومینسانس(ECLIA)
  روش الکتروکمی لومینسانس(ECLIA)
 • به‌روز و جدید
  به‌روز و جدید
  این روش آزمایشگاهی جزو اختصاصی‌ترین، حساس‌ترین و یکی از آخرین متدهای روز دنیا برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌ها می‌باشد.
 • دقت و صحت
  دقت و صحت
  حساسیت، تکرارپذیری، دقت و صحت بالای این روش قابل مقایسه با سایر روش‌های آزمایشگاهی نیست به همین علت مورد اطمینان و تایید اکثر متخصصین مجرب و به نام کشورمان می‌باشد.
 • ساخت کمپانی Roche آلمان
  ساخت کمپانی Roche آلمان
  کیت‌های مربوط به این روش آزمایشگاهی به شکل انحصاری در اختیار کمپانی Roche آلمان می‌باشد و از طریق شرکت طرف قرارداد ایرانی در اختیار آزمایشگاه قرار می‌گیرد.
 • اولین آزمایشگاه
  اولین آزمایشگاه
  آزمایشگاه حسینی‌نسب از سال 1389 به عنوان اولین آزمایشگاه در سطح استان دستگاه مذکور را در اختیار دارد.
کنترل کیفی
مانند سایر بخش‌ها، در این بخش نیز برنامه‌های کنترل کیفی در نظر گرفته شده است که توسط مسئول بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌گردد.
ایمونولوژی
آزمایش‌ها در این بخش به روش ECLIA) Electro Chemi Luminescence) به شکل روزانه و هفتگی انجام می‌شوند.
  ساعات کاری
  ساعات کاری
  آزمایش‌های این بخش در قسمت ایمنولوژی به صورت روزانه و هفتگی توسط کارشناس مسئول بخش انجام می‌شود.
  کنترل کیفی
  کنترل کیفی
  در این بخش نیز مانند سایر بخش‌ها، برنامه‌های کنترل کیفی در نظر گرفته شده توسط مسئول بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌‌شود.
 • استفاده از چهار دستگاه برتر دنیا جهت اندازه‌گیری مارکرها
  استفاده از چهار دستگاه برتر دنیا جهت اندازه‌گیری مارکرها
 • استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک
  استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک
 • انجام کلیه آزمایش های تخصصی ایمونولوژی بدون نیاز به ارسال
  انجام کلیه آزمایش های تخصصی ایمونولوژی بدون نیاز به ارسال
 • آلرژی
  برای انجام این تست از کیت های یوروایمیون ساخت کشور آلمان استفاده می‌‎شود و با استفاده از نمونه ی خون، بررسی 80 نوع آلرژن تنفسی و غذایی صورت می‌گیرد. مزیت این نوع از تست آلرژی بی خطر بودن آن نسبت به تست های پوستی است.
   بررسی وجود 40 نوع آلرژن تنفسی
   بررسی وجود 40 نوع آلرژن تنفسی
   بررسی وجود 40 نوع آلرژن غذایی
   بررسی وجود 40 نوع آلرژن غذایی
   استفاده از کیت تشخیصی شرکت یوروایمیون آلمان
   استفاده از کیت تشخیصی شرکت یوروایمیون آلمان
   تشخیص وجود آلرژن با استفاده از روش خونی
   تشخیص وجود آلرژن با استفاده از روش خونی
  سرولوژی
  تست های Wright، Coombs Wright و 2ME به‌صورت لوله‌ای انجام می‌شود همچنین تست های Direct Coombs و Indirect Coombs به‌صورت لوله ای و با کنترل Check Cell انجام می‌شود.
   ساعات کاری
   ساعات کاری
   آزمایش‌های این بخش در قسمت سرولوژی به صورت روزانه تحت نظارت مستقیم مسئول فنی انجام می‌گیرد.
   کنترل کیفی
   کنترل کیفی
   برنامه‌های کنترل کیفی در نظر گرفته‌شده در این بخش نیز توسط مسئول بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌شود.
   تست رایگان VDRL
   تست رایگان VDRL
   در صورت مثبت بودن تست RPR، تست VDRL نیز به‌صورت رایگان و بدون نیاز به درخواست پزشک انجام می‌شود تا علاوه بر تشخیص موارد مثبت کاذب، نیاز به مراجعه مجدد بیمار نباشد.
  هماتولوژی
  خون‌شناسی یا هماتولوژی (به انگلیسی: hematology) به مطالعه یاخته‌های خونی، انعقاد خون و فرایند خونسازی می‌پردازد. این علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی، پیش سازهای سلول‌های خونی را در مغز استخوان، ساختارهای شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت‌ها و پروتئین‌هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.
   دستگاه‌های اتوماتیک
   دستگاه‌های اتوماتیک
   بدون وابستگی به اپراتور
   انجام آزمایش‌های غیر وابسته به دستگاه شمارنده سلولی
   انجام آزمایش‌های غیر وابسته به دستگاه شمارنده سلولی
   بر اساس روش‌های تایید شده آزمایشگاه مرجع سلامت کشور
 • دستگاه شمارنده سلولی Sysmex XS800i
  دستگاه شمارنده سلولی Sysmex XS800i
  این سل کانتر ساخت کشور ژاپن بوده که سلول‌ها را با روش فلوسایتومتری به صورت سه بعدی و منحصر از سایر روش‌های شمارش در سایر دستگاه‌های موجود در کشور شناسایی و شمارش می‌کند. به همین دلیل به دستگاه شمارنده فول دیف معروف است و برای تشخیص علت زردی در نوزادانی که کاهش بیلی‌‌روبین خون به طول انجامیده یا زردی و کم‌خونی بدون علت در نوزادان، اطفال و حتی بزرگسالان و همچنین سایر آزمایش‌ها که تشخیص آنها وابسته به تهیه لام خون محیطی می‌باشد استفاده می‌شود.
 • شمارنده سلولی Sysmex kx21
  شمارنده سلولی Sysmex kx21
  (از همین شرکت ژاپنی) به عنوان دستگاه پشتیبان موجود می‌باشد تا نتایج با دو دستگاه مدام تحت کنترل، آنالیز و مقایسه قرار گیرند.
 • ESR آنالایزر
  ESR آنالایزر
  برای آزمایش ESR از دستگاه صد کاناله Lena استفاده می‌شود که بیست دقیقه پس از قرار دادن نمونه در دستگاه جواب خوانش می‌شود.
 • الکتروفورز هموگلوبین و پروتئین
  الکتروفورز هموگلوبین و پروتئین
  الکتروفورز هموگلوبین جهت ردیابی علت کم‌خونی‌های غیر از فقر آهن و یا بدون علت الکتروفورز پروتئین‌های خون، با علل شایع در تشخیص ناهنجاری‌های کبد و مغز استخوان.
 • آزمایش G6PD
  آزمایش G6PD
  این آزمایش برای تشخیص علت زردی در نوزادانی که کاهش بیلی‌ روبین خون به طول انجامیده یا زردی و کم خونی بدون علت در نوزادان، اطفال و حتی بزرگسالان انجام می‌شود و همچنین سایر آزمایش‌ها که تشخیص آنها وابسته به تهیه لام خون محیطی می‌باشد.
  اسپرموگرام
  آزمایش اسپرموگرام در این آزمایشگاه با استفاده از دستگاه اسپرموگرام تمام اتوماتیک Quik Check Gold ساخت کشور اتریش انجام می‌شود این دستگاه قادر به شمارش اسپرم‌های زنده می‌باشد.
   ساعات کاری
   ساعات کاری
   آزمایش مربوط به آنالیز اسپرم همه روزه از ساعت 11 الی 16 در آزمایشگاه انجام می‌شود. علت تعیین ساعت ویژه انجام آزمایش Semen و قائل شدن پرسنل مسئول این آزمایش از این جهت می‌باشد که خطاهای دخیل در نتایج این آزمایش به حداقل رسانده شود و هر نمونه بلافاصله پس از دریافت از مراجعین با شرایط استاندارد و مطلوبی بررسی گردد.
  • قابل اعتماد
   قابل اعتماد
   در روش‌های دیگر (روش‌های مبتنی بر شمارش میکروسکوپی نمونه) میزان اختلاف نتایج در دفعات مختلف توسط یک فرد به طور متوسط بیش از 30% و این میزان اختلاف در نتایج به دست آمده توسط افراد مختلف بیش از 40% می‌باشد. این آمار سبب شده که این روش آنالیز اسپرم یک روش قابل اعتماد در مقایسه با سایر روش‌ها ‌باشد.
  • سایر مزایا
   سایر مزایا
   از مزایای دیگر این روش می‌توان دقت بالا، عدم وابستگی به کاربر، قابل استناد و قابل مقایسه بودن نتایج را نام برد این ویژگی‌ها سبب شده که متخصصان با اعتماد کامل به تفسیر و تشخیص بر اساس نتایج حاصل از این روش به انجام آزمایش بپردازند.
  میکروب شناسی
  بخش میکروب‌شناسی چون بر پایه‌ی کار عملی بر روی نمونه‌های بالینی و تشخیص نهایی استوار است، لذا نیاز به نظارت روزانه از سوی مسئولین مربوطه دارد تا تمامی گزینه‌های دخیل در تشخیص نهایی نتایج بیماران دور از خطا و تحت برنامه‌های کنترلی باشند.به همین علت، در آزمایشگاه حسینی‌نسب جامع‌ترین برنامه‌ی نظارتی و کنترل کیفی با تمامی جزئیات تاکید شده در دستورالعمل‌های آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، طرح‌ریزی و اجرا شده است.
   ساعات کاری
   ساعات کاری
   این بخش در آزمایشگاه از اولین ساعات شروع به کار روزانه به صورت تمام وقت فعال می باشد.
   کشت در کمتر از 2 ساعت
   کشت در کمتر از 2 ساعت
   از آنجا که در این آزمایشگاه جهت آزمایش‌های کشت به مراجعین ظرف جداگانه تحویل داده می‌شود، این امر باعث تسریع در تحویل نمونه به بخش شده و در نتیجه نمونه‌های این بخش بدون اتلاف وقت و ظرف کمتر از 2 ساعت کشت داده می شود.
  کنترل کیفی
  کنترل کیفی
  کنترل کیفی بخش میکروب شناسی از گسترده‌ترین اقدامات کنترل کیفی آزمایشگاه است چون تمام محیط‌های مصرفی، دیسک‌های آنتی‌بیوتیکی، معرف‌ها، رنگ ها و ابزار مورد استفاده بخش به صورت مرتب و در زمان‌های معین کنترل کیفیت انجام شده و سپس کارهای روزمره انجام می‌شود. به همین علت در واحد میکروب‌شناسی برنامه‌ی کنترل کیفی بسیار جامع و منسجمی براساس الزامات مرجع سلامت و سایر استانداردهای آزمایشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده که به شکل روزانه توسط مسئول واحد میکروب شناسی، سوپروایزر و مسئول فنی بازرسی، اجرا و نظارت می‌شود.
   ساعات کاری
   ساعات کاری
   آزمایش‌های مربوط به بخش انگل‌شناسی توسط کارشناس مسئول این واحد از ساعات ابتدایی شروع به کار آزمایشگاه انجام می‌شود.
   نمونه‌های اورژانسی در اولویت
   نمونه‌های اورژانسی در اولویت
   در این واحد مانند سایر بخش‌ها، نمونه‌های اورژانسی در اولویت هستند. در تشخیص اورژانسی بودن نمونه علاوه بر درخواست بیمار یا پزشک، پرسنل بخش موظف به در اولویت قرار دادن نمونه‌هایی با شرایط تعریف شده‌ی یک نمونه‌ی اورژانسی هستند (از جمله نمونه‌های اسهالی، موکوسی، خونی و…)
  • نمونه‌های این واحد به دو دسته تقسیم می‌شوند:
   نمونه‌های این واحد به دو دسته تقسیم می‌شوند:
   نمونه‌های کشت که بلافاصله تفکیک و تحویل بخش میکروب‌شناسی می‌شود تا بلافاصله کشت انجام شود. نمونه‌های واحد انگل‌شناسی که به روش‌های متداول و مورد تایید استانداردهای آزمایشگاهی انجام می‌گردد.
  • کنترل کیفی
   کنترل کیفی
   در این بخش نیز برنامه‌های کنترل کیفی مانند سایر بخش‌ها، با توجه به تعداد و تنوع آزمایش‌های بخش در نظر گرفته شده است که توسط مسئول مربوطه در بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌شود.
  قارچ شناسی
  در این بخش نمونه‌گیری ویژه از محل درخواستی پزشک (مو، پوست، ناخن یا ...) و بررسی میکروسکوپی لام مستقیم تهیه شده توسط کارشناس بخش انجام می‌شود.
  کنترل کیفی
  کنترل کیفی
  در واحد قارچ‌شناسی نیز مانند سایر بخش‌های این آزمایشگاه، برنامه‌ی کنترل کیفی بسیار جامع و منسجمی براساس الزامات مرجع سلامت و سایر استانداردهای آزمایشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده که توسط مسئول واحد، سوپروایزر، مسئول فنی بازرسی، اجرا و نظارت می‌شود.
  بیوشیمی ادرار
  در بخش بیوشیمی ادرار انجام آزمایش‌ها به روش‌های معمول و براساس استانداردهای اعلام شده از سوی آزمایشگاه مرجع سلامت و استانداردهای به روز آزمایشگاهی صورت می‌گیرد. در این بخش نمونه‌های غیرعادی از نظر رنگ و ظاهر به تشخیص آزمایشگاه در اولویت انجام قرار می‌گیرند.
   ساعات کاری
   ساعات کاری
   این بخش در هر دو شیفت کاری آزمایشگاه فعال می‌باشد و نمونه‌ها‌ی بیماران حداکثر با فاصله‌ی دو ساعت از زمان نمونه‌گیری، مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
   چک مجددِ نمونه های مثبت
   چک مجددِ نمونه های مثبت
   نمونه‌هایی که از نظر پروتئین، قند، خون و سایر متابولیتهای نادر، مثبت باشند بار دیگر از طریق نمونه کشت آن چک خواهد شد.
  • روش
   روش
   انجام آزمایش‌ها به روش‌های معمول و براساس استانداردهای اعلام شده از سوی آزمایشگاه مرجع سلامت و استانداردهای به روز آزمایشگاهی صورت می‌گیرد.
  • کنترل کیفی
   کنترل کیفی
   مانند سایر بخش‌ها، در این بخش نیز برنامه‌های کنترل کیفی با توجه به تعداد و تنوع آزمایش‌های بخش در نظر گرفته شده است که توسط مسئول بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌گردد.
  فلوسایتومتری
  فلوسیتومتری (FC) تکنیکی است که برای شناسایی و اندازه‌گیری ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی جمعیتی از سلول‌ها یا ذرات استفاده می‌شود. در این فرآیند، نمونه‌ای حاوی سلول یا ذرات، در یک مایع معلق شده و به ابزار فلوسایتومتر تزریق می‌شود تا نمونه را متمرکز کرده و به طور ایده آل یک سلول را در یک زمان از مقابل پرتو لیزر جریان دهد به این ترتیب نور پراکنده شده، بیان‌گر مشخصه سلول‌ها و اجزای آنها است.
  • شمارش سلول‌ها
   شمارش سلول‌ها
  • تشخیص بیومارکرها
   تشخیص بیومارکرها
  • ارزیابی نقص ایمنی
   ارزیابی نقص ایمنی
  • تشخیص بدخیمی‌های‌خونی
   تشخیص بدخیمی‌های‌خونی
  • تشخیص ایمونوفنوتیپ سلول‌های‌خونی
   تشخیص ایمونوفنوتیپ سلول‌های‌خونی
  • بررسی‌های تشخیصی در بیماران تحت‌درمان لوسمی
   بررسی‌های تشخیصی در بیماران تحت‌درمان لوسمی
  • تعیین ویژگی‌ها و عملکردسلول
   تعیین ویژگی‌ها و عملکردسلول
  • شناسایی میکروارگانیسم‌ها
   شناسایی میکروارگانیسم‌ها
  کروماتوگرافی HPLC
  جداسازی اجزای مخلوط آلی در ترکیبات غیر فرار، از نظر حرارتی ناپایدار و دارای وزن مولکولی نسبتاً زیاد با HPLC که می‌تواند مقدار هر ترکیب در مخلوط مورد آزمایش را تعیین کند انجام می‌شود. جداسازی با استفاده از کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا بر اساس میل ترکیبات مختلف درون آنالیت به فاز متحرک (شوینده) و فاز ساکن است.
  • آنالیز آمینواسید در ترکیبات مختلف
   آنالیز آمینواسید در ترکیبات مختلف
  • آنالیز کمی و کیفی ترکیبات دارویی
   آنالیز کمی و کیفی ترکیبات دارویی
  ایمونوفلورسانس
  ایمونوفلورسانس‌ اسی، یکی از بخش‌های متمایز در این مرکز است که برای اولین بار در سطح استان راه‌اندازی شده است. از ویژگی‌های این روش آزمایشگاهی اختصاصیت بالا نسبت به حساسیت روش است و در نتیجه، نتایج حاصل از این روش آزمایشگاهی از مثبت کاذب کمتری برخوردار است و پزشک معالج با درخواست آزمایش‌های تکمیلی در مدت کوتاه‌تری می‌تواند به تشخیص بالینی دست یابد. دستگاه به کار گرفته شده در این بخش، میکروسکوپ ویژه ایمونوفلورسانس ساخت شرکت EUROIMMUN آلمان و دارای کیت مصرفی اختصاصی شرکت سازنده می‌باشد.
   ساعت کاری
   ساعت کاری
   آزمایش‌های این بخش به صورت دو شیفت انجام می‌شود.
   کنترل کیفی
   کنترل کیفی
   در این واحد نیز اقدامات کنترل کیفی دقیقی تهیه و تدوین شده است از جمله‌ی این موارد: اﺳﺘﻔﺎده از ﮐﻨﺘﺮل های داﺧﻠﯽ ﮐﯿﺖ در هر ران ﮐﺎری ﺑﻪ ﺻﻮرت ﮐﻨﺘرل ﻣﻨﻔﯽ و ﻣﺜﺒﺖ، اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻤﻮﻧﻪ Trace ﺑﯿﻤﺎران در ﺻﻮرت ﻣﻮﺟﻮد ﺑﻮدن ﻧﻤﻮﻧﻪ در ران ﮐﺎری ﻗﺒﻞ، ﺻﺤﻪ ﮔﺬاری ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺑﺎ ارﺳﺎل ﯾﮏ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﻪ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎه ﺻﺤﻪ ﮔﺬار هر 4 ماه یک بار می‌باشد.
  واحد ژنتیک پزشکی
  بخش ژنتیک آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی حسینی نسب با داشتن امکانات مجهز و به‌روز دنیا و پرسنل مجرب، در واحدهای سیتو ژنتیک، ژنتیک مولکولی، ژنتیک سرطان و ژنتیک عفونی به ارائه‌ی خدمات ژنتیکی و انجام کلیه‌ی آزمایشات ژنتیک در حوزه‌های مذکور می‌پردازد.
   ساعت کاری
   ساعت کاری
   آزمایش‌های این واحد به صورت دو شیفت توسط کارشناسان مجرب آن انجام می‌شود.
   کنترل کیفی
   کنترل کیفی
   مانند سایر بخش‌ها، در این بخش نیز برنامه‌های کنترل کیفی در نظر گرفته شده است که توسط مسئول مربوطه در بخش، سوپروایزر و مسئول فنی کنترل می‌گردد
  تماس با ما
  سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
  تلفن تماس: 33239072 087  
  08791009072   
  فکس: 33239092 087
  تلگرام: 09180027952 
  واتس‌اپ: 09185330322 
  ساعت کاری آزمایشگاه
  شش ماه اول سال:
  (شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
  شش ماه دوم سال:
  (شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)