تلفن تماس: 33239072-087

راهنمای نمونه گیری

نحوه‌ی مراجعه به نمونه‌گیری:

1- مراجعینی که به صورت روزانه پذیرش و نمونه‌گیری می‌شوند:

مراجعینی که پس از دریافت نوبت روزانه نسخه‌ی آنها پذیرش می‌شود و در نهایت پس از تسویه حساب صندوق، قبض آزمایش‌ها را تحویل می‌گیرند؛ با در دست داشتن همین قبض به واحد نمونه‌گیری در طبقه‌ی اول مراجعه نمایند تا راهنمایی‌های لازم و اخذ نمونه توسط همکاران نمونه‌گیری انجام شود.

بخش نمونه گیری، براساس جنس و سن افراد به واحدهای مختلف تقسیم شده است:

  • واحدهای شماره‌ی 1 و 2 و 3 مربوط به نمونه‌گیری آقایان
  • واحد های شماره 4 و 5 مربوط به نمونه‌گیری اطفال و والدین آنها
  • واحد شماره 6 مربوط به نمونه‌گیری بانوان

لازم به ذکر است با توجه به مجرب بودن پرسنل نمونه‌گیری شماره 1، در صورت درخواست از طرف مراجع یا موارد نمونه‌گیری خاص و ویژه، این واحد حاضر به همکاری و رسیدگی ویژه به امور مراجعین می‌باشد.

هم‌چنین در سالن نمونه‌گیری یکی از کارشناسان فنی به صورت راهبر و راهنمای مراجعین حضور دارد تا در صورت نیاز به مراجعین این واحد ارائه خدمات کند. 

2- مراجعینی که نسخه آزمایش آنها قبلاً پذیرش شده :

این دسته از مراجعین که به هر دلیلی در روزی که نسخه آن‌ها پذیرش شده آزمایش را انجام نداده‌اند، با در دست داشتن قبض آزمایش به واحد نمونه گیری واقع در طبقه اول مراجعه نموده و با تحویل قبض به راهبر بخش نمونه گیری، به واحد نمونه‌گیری مورد نظر جهت اخذ نمونه راهنمایی می‌شوند. 

3- نمونه‌گیری افراد با شرایط ویژه :

در صورتی‌که هر یک از مراجعین بخش نمونه‌گیری شرایط جسمانی مناسبی جهت مراجعه به داخل آزمایشگاه یا طبقه‌ی نمونه‌گیری نداشته باشند، پس از هماهنگی همراه بیمار با مسئول نمونه‌گیری، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب با حضور در سالن پذیرش یا درب آزمایشگاه جهت اخذ نمونه از بیمار در فضای پذیرش(طبقه‌ی همکف) یا در محل درب آزمایشگاه (داخل اتومبیل) اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

4- نمونه‌گیری اورژانس :

مراجعین بخش نمونه‌گیری با شرایط ویژه، آزمایشات اورژانسی به درخواست پزشک معالج، شرایط جسمانی نامساعد، نمونه‌گیری نوزادان و اطفال به علت عدم تحمل گرسنگی و یا مواردی که راهبر و مسئول نمونه‌گیری تشخیص بر شرایط استثنا و اورژانسی دهد، خارج از نوبت و به صورت اورژانسی نمونه‌گیری انجام خواهد شد.

5-  نمونه‌گیری خارج از آزمایشگاه :

اگر به هر علتی بیمار قادر به حضور در آزمایشگاه جهت اخذ نمونه نباشد، با هماهنگی قبلی خانواده‌ی بیمار با واحد پذیرش و سوپروایزر، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب برای اخذ نمونه به منزل بیمار مراجعه می‌کند.

توضیح: گاهی مراجعین نمونه آزمایش را خودشان در منزل تهیه می‌نمایند و لوله‌های آزمایش را به نمونه‌گیری تحویل می‌دهند. در این شرایط باید مراجعین پس از پذیرش، به واحد نمونه‌گیری مراجعه نموده و پس از اخذ توضیحات لازم، ظروف و لوله‌های آزمایش را تحویل گرفته و پس از نمونه‌گیری در منزل سریعاً نمونه‌ها را باتوجه به توضیحات همکاران نمونه‌گیر به آزمایشگاه انتقال دهند. مناسب و کافی بودن نمونه باید توسط همکاران نمونه‌گیری و بخش فنی تائید شود. در این صورت است که نمونه قابلیت انجام آزمایش و گزارش جواب را توسط آزمایشگاه خواهد داشت.

6- مراجعه جهت بررسی زردی نوزادان با دستگاه بیلی‌متر :

جهت رفاه حال مراجعین برای بررسی سطح بیلی‌روبین خون نوزادان از طریق پوست یا به اصطلاح بررسی زردی خون نوزادان، دستگاه اندازه‌گیری بیلی‌روبین پوستی در اختیار واحد نمونه گیری قرار دارد و روند بهبود و کاهش سطح زردی نوزاد طی روزهای اول تولد تا 21 روزگی با این دستگاه قابل ردیابی است. این سرویس به صورت رایگان و تمام وقت در واحد نمونه‌گیری قابل ارائه به مراجعین محترم می‌باشد. 

7- نمونه‌گیری نوزادان و اطفال :

از آنجایی که نمونه‌گیری نوزادان و اطفال در این آزمایشگاه جزء موارد دارای اولویت و اورژانسی محسوب می‌شود، لذا نمونه‌گیری اطفال به صورت مستقل و با فضایی مخصوص همراه با پرسنل باتجربه و آموزش دیده به صورت تمام وقت، در اختیار مراجعین قرار دارد تا خارج از نوبت سایر مراجعین، این عزیزان نمونه‌گیری شوند.

8- دریافت ظرف آزمایش :

گاهی اوقات نسخه آزمایش مراجعین گرامی پذیرش می‌‌شود اما شرایط نمونه‌گیری در همان روز وجود ندارند. اگر در پرونده‌ی مراجع، آزمایشی وجود داشته باشد که نیاز به اخذ ظرف ادرار، مدفوع، کیسه نوزادان، یا ادرار 24 ساعته و... داشته باشد،مراجعین می‌توانند قبل از نمونه‌گیری با مراجعه به این واحد ظرف‌های مربوط به آزمایش خود را اخذ نموده  و با توضیحات و راهنمایی‌های همکاران نمونه‌گیری در همان روز مراجعه برای انجام آزمایش خون، نمونه‌ی ادرار یا مدفوع  و... را با آرامش بیشتر در منزل جمع آوری نمایند و در نهایت آن را تحویل واحد مربوطه در آزمایشگاه دهند. 
 
سنجش پوستی بیلی‌روبین نوزادان به صورت رایگان
حضور کارشناس راهنمای مراجعین در ساعات اوج مراجعه
حضور پرسنل مجرب نمونه‌گیری اطفال در شیفت صبح
نکات ویژه‌ی بخش نمونه گیری این آزمایشگاه

  • شروع ساعت کاری نمونه‌گیری قبل از ساعت کار اداری جهت رفاه حال این دسته از مراجعین
  • وجود 5 نمونه‌گیر فعال در شروع فعالیت واحد نمونه‌گیری در ساعات حضور مراجعین
  • حضور 2 نمونه‌گیر مجرب و آموزش دیده در تخصص نمونه‌گیری اطفال و نوزادان
  • تفکیک واحدهای نمونه‌گیری بانوان و آقایان برای رفاه حال مراجعین
  • وجود فضای کافی برای انتظار و استراحت مراجعین دارای آزمایش‌هایی با زمان طولانی
  • تهیه دستگاه بیلی‌روبین متر پوستی، برای بررسی روند کاهشی بیلی‌روبین در نوزادان به صورت رایگان
  • حضور یک کارشناس آزمایشگاه در سالن به عنوان راهبر نمونه‌گیری و راهنمای مراجعین

 

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087  
08791009072   
فکس: 33239092 087
تلگرام: 09180027952 
واتس‌اپ: 09185330322 
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)