تلفن تماس: 33239072-087
پانل آلرژی

آلرژی یا به لفظ متداول، حساسیت، واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسبت به عوامل مختلف محیطی، خوراکی، حیوانی و… می‌باشد . آلرژی در افرادی که دارای سیستم ایمنی بسیار حساس و فعال می‌باشند، مشهود است که در این حالت فرد حتی به مواد بی ضرر نیز واکنش نشان می‌دهد. حساسیت به گونه‌های مختلفی در افراد مشاهده می‌شود و دارای علائمی مانند: آبریزش بینی، خارش، جوش‌های پوستی، تنگی نفس و... می‌باشد. 

روش‌های تشخیص آلرژی:
روش‌های مختلفی برای تشخیص آلرژی وجود دارد که از آن جمله، تست‌های پوستی پریک، پچ و تست خونی رست (پانل آلرژی) شایع‌تر می باشند.

  1. در روش پوستی پریک، پزشک و یا پرستار آموزش دیده، مقدار اندکی از عصاره آلرژن استاندارد مورد آزمایش را که به صورت تجاری موجود است، در ناحیه ساعد دست و یا در بعضی مواقع، به خصوص در کودکان، در ناحیه پشت بیمار در میان دو کتف، قرار می‌دهد. سپس با سوزن مخصوص (لانست) استریل، خراشی در پوست در نواحی که آلرژن قرار داده شده، ایجاد می‌کند. بعد از 15 تا 20 دقیقه پزشک یا پرستار محل خراش را از نظر برجستگی (تورم) و قرمزی مورد بررسی قرار می‌دهد. هر چه قطر ناحیه تورم بزرگ‌تر باشد نشان دهنده حساسیت بیشتر بیمار به آلرژن آزمایش شده است.
  2. متخصصین پوست از تست پچ، در بیماران مبتلا به درماتیت(التهاب پوست) استفاده می‌کنند تا دریابند درماتیت آن‌ها در اثر تماس با چه نوع آلرژنی بوده است. در این تست از دیسک‌هایی که حاوی مواد آلرژی‌زا هستند بر روی پوست و عموما پوست ناحیه پشت بدن استفاده می‌شود و بعد از حداقل 24 تا 48 ساعت نتیجه‌ی این تست مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این روش نیز مانند تست پریک، درصورت ایجاد واکنش پوستی هرچه قطر آن بیشتر باشد، حساسیت به آن ماده‌ی به‌خصوص نیز بیشتر است.
  3. چنانچه فردی مبتلا به آلرژی باشد به عنوان بهترین راه  تشخیص، تست خونی رست به وی پیشنهاد می‌شود. شایان ذکر است این تست متفاوت از تست‌های پوستی تشخیص آلرژی می‌باشد. در این تست آنتی بادی IgE سرم خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. IgE مولکولی است که در پاسخ به مواد آلرژی‌زا در خون افزایش می‌یابد.  اگر نتیجه‌ی آزمایش یک فرد نشان دهد که سطح IgE وی در برابر گرده‌های گل در خون افزایش می‌یابد، در نتیجه این فرد به گرده‌های گل حساسیت دارد .

رست تست که در آزمایشگاه حسینی نسب تحت عنوان پانل آلرژی شناخته می‌شود، خود به دو گروه پانل آلرژی تنفسی و غذایی تقسیم می‌شود. در این پانل حدود 40 نوع ماده‌ی آلرژی‌زای غذایی و تنفسی مانند بادام زمینی، سویا، گردو، توت فرنگی، هلو، سیر، موی سگ و گربه، نیش زنبور، پر پرندگان و... مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر فرد به هرکدام از این مواد حساسیت داشته باشد با یک آزمایش خون ساده نشان داده می‌شود.

یکی از مزیت‌های این روش سادگی انجام آن است و برخلاف تست‌های پوستی هیچ‌گونه واکنش آلرژیکی به دنبال انجام آزمایش در بدن فرد ایجاد نخواهد شد و در نتیجه برای تمام افراد مشکوک به آلرژی قابل انجام می‌باشد.

نکاتی که باید در ارتباط با آلرژی بدانید:

  • واکنش‌های آلرژی نوعی ازدیاد حساسیت فوری هستند و معمولا بلافاصله پس از مواجه با مواد آلرژی زا دیده می‌شوند.
  • انواع آلرژی بر اساس منشاء آن شامل آلرژی غذایی، تنفسی، تماسی، آلرژی به داروها، آلرژی به نیش حشرات می‌باشند. آلرژی به مواد غذایی بستگی به ژنتیک فرد دارد؛ برخی افراد ممکن است به یک  ماده‌ی غذایی و برخی دیگر به چندین  ماده‌ی غذایی واکنش دهند.
  • تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم شدن زمین و افزایش اثر گاز‌های گلخانه‌ای باعث افزایش میزان آلرژی‌زا (آلرژن ها) در هوا می‌شود. گرده‌ی گیاهان، موی حیوانات و قارچ‌های موجود در هوا مهم‌ترین عوامل ایجاد کننده‌ی آلرژی‌های تنفسی به شمار می‌آیند. خانه‌های روستایی و نیز خانه‌های قدیمی و نمناک محلی مناسب برای حضور موجوداتی ریز به نام «مایت» می‌باشند؛ حضور افراد در این منازل ممکن است با بروز علائم آلرژی تماسی شامل کهیر و قرمزی پوست و یا علائم آلرژی تنفسی مانند عطسه، خارش و آبریزش بینی همراه باشد.
  • با توجه به اینکه معمولا آلرژی درمان قطعی ندارد، مهمترین مسئله برای افراد مبتلا تشخیص دقیق نوع ماده ی آلرژی‌زا و اجتناب از آن می‌باشد.
آزمایشات تشخیص آلرژی در آزمایشگاه حسینی‌نسب:
 در واحد آلرژی‌ آزمایشگاه حسینی‌نسب با استفاده از نمونه‌ی خون، بررسی 80 نوع آلرژن تنفسی و غذایی صورت می‌گیرد که مزیت این نوع از تست‌های تشخیص آلرژن بی خطر بودن آن‌ها نسبت به تست‌های پوستی است. در این آزمایشگاه برای انجام این تست از کیت‌های یوروایمیون ساخت کشور آلمان استفاده می‌‎شود که با دقت بالا به شناسایی آلرژن‌های تنفسی و غذایی می‌پردازد. 
 
 
منابع: 
 

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087  
08791009072   
فکس: 33239092 087
تلگرام: 09180027952 
واتس‌اپ: 09185330322 
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)