تلفن تماس: 33239072-087
بخش‌های آزمایشگاه
 
در این بخش:
از آنجایی که فعالیت‌ها بر پایه‌ی کار عملی بر روی نمونه‌های بالینی و تشخیص نهایی استوار است، به نظارت روزانه مسئولین مربوطه نیاز است تا تمامی گزینه‌های دخیل در تشخیص نهایی نتایج بیماران دور از خطا و تحت برنامه‌های کنترلی انجام شود.

در این راستا، در آزمایشگاه حسینی‌نسب جامع‌ترین برنامه‌ی نظارتی و کنترل کیفی با تمامی جزئیات تاکید شده در دستورالعمل‌های آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، طرح‌ریزی و اجرا می‌شود.

از ویژگی‌های مهمی که سبب ایجاد تمایز بخش میکروب‌شناسی این مرکز با سایر مراکز می‌شود می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • حضور پرسنل ثابت، تمام وقت، مجرب و تحت آموزش مداوم توسط مسئول بخش، مسئول آموزش، سوپروایزر و مسئول فنی
 • تهیه دستورالعمل‌های جامع روش انجام کار براساس به‌روزترین منابع میکروب‌شناسی دنیا، دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و CLSI 
 • راه‌اندازی دستگاه پیشرفته ی VITEK2 COMPACT برای تشخیص‌های باکتریایی، قارچی و بیان تست آنتی‌بیوگرام به صورت کمی با روش MIC
 • تدوین برنامه‌ی کنترل کیفی با جزئی‌ترین نکات و الزامات وزارت بهداشت و درمان
 • اجرا و نظارت بر تمامی برنامه‌های تدوین شده در بخش
 • تهیه‌ی سوش‌های خالص و استاندارد انواع باکتری‌های بیماری‌زا از شرکت‌های اروپائی معتبر جهت بهره‌مندی در برنامه‌های کنترل کیفی و مقایسه با ارگانیسم‌های بیماری‌زا در نمونه‌های بیماران (به اطلاع می‌رساند که در راستای ارتقاء سیستم کنترل کیفی، آزمایشگاه حسینی‌نسب جهت در اختیار نهادن این سوش‌های استاندارد حاضر به همکاری می‌باشد.)
 • تهیه و به کارگیری دیسک‌های آنتی‌بیوتیکی کارآمد و متنوع با نظرسنجی از پزشکان متخصص عفونی، اطفال و نفرولوژی و دستیابی به پانل آنتی‌بیوتیکی به‌روز مختص آزمایشگاه حسینی‌نسب
 • تهیه‌ی تمامی محیط‌های کشت تجاری جهت تشخیص باکتریایی 
 • شرکت در برنامه‌های مدون بازرسی و ممیزی داخلی جهت استفاده از نظرات تیم ممیزی آزمایشگاه و کامل نمودن برنامه‌های بخش 
 • شرکت در برنامه کنترل کیفی بین‌المللی RIQAS علاوه بر برنامه‌ی کنترل کیفی داخل کشور EQAP جهت صحه‌گذاری بر روند کار کیفی و تشخیصی بخش
 • تعامل با سایر بخش‌ها و آنالیز نتایج در کنار سایر آزمایش‌های یک بیمار جهت حصول نتیجه صحیح‌تر برای هر مراجعه کننده

لازم به ذکر است به علت حساسیت در سرعت زمان انجام نمونه‌های کشت مراجعین و تعهد این مرکز بر دستورالعمل‌های استاندارد انجام این آزمایش‌ها، لذا پرسنل بخش میکروب‌شناسی از ابتدای ساعت کار روزانه تا پایان کار آزمایشگاه به‌طور مستقل در بخش آنالیز ادرار حضور دارند تا تمامی آزمایش های این بخش در اسرع وقت و بدون ماندن نمونه ها انجام شوند. 

در این بخش علاوه بر کشت مایعات بدن، کشت از زخم و انجام آزمایش‌های مستقیم قارچ نیز انجام می‌شود.
 

 دستگاه پیشرفته VITEK2 COMPACT:  
 در حال حاضر در اکثر آزمایشگاه های بالینی از روش دستی دیسک دیفیوژن جهت تشخیص آنتی بیوتیک مناسب برای باکتری تشخیص داده شده، استفاده می‌شود که به صورت کیفی بیانگر حساسیت یا مقاومت به نوع خاصی از آنتی بیوتیک حساس است. در روش MIC از کمترین غلظت آنتی‌بیوتیک لازم برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده می‌شود. در این روش که در دستگاه  COMPACT2 VITEKبه کار برده شده است، به صورت کمی حساسیت باکتری به  آنتی بیوتیک‌ها سنجیده می‌شود؛ به عنوان مثال در این روش میزان دوز پاسخگویی بیمار آلوده به باکتری به آنتی بیوتیکی خاص (امیپنم، لووفلوکساسین،...) مشخص شده و به صورت عددی میزان دوز آنتی بیوتیک مورد نیاز برای بیمار تعیین می‌شود که مشخصا این روش به مراتب دقت و صحت بسیار بالاتری را نسبت به روش های قدیمی دارد.

برخی از باکتری‌ها جهت در امان ماندن از اثر آنتی‌بیوتیک‌ها آنزیمی به‌نام بتالاکتاماز وسیع الطیف (ESBL) را ترشح می‌کنند و این آنزیم باعث غیرفعال‌سازی برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند پنی‌سیلین و سفالوسپورین‌ها می‌شود (اکثرا تحت عنوان"مقاومت باکتریایی" شناخته می‌شود) این دستگاه قادر به  تشخیص این آنزیم در باکتری‌های بیماری‌زا بوده و در نتیجه در صورت وجود این آنزیم و تشخیص آن، کمک شایانی به نحوه ی تجویز آنتی بیوتیک مناسب برای بیماران می‌کند.

در این دستگاه هم‌چنین آنتی بیوتیک‌های سینرژیک (Synergy) برای ایجاد اثربخشی قوی‌تر در برخی از انواع باکتری‌ها نیز یررسی می‌شود که این امر به پزشک در تجویز آنتی‌بیوتیک‌های سینرژیک (همزمان) کمک می‌کند.  

با توجه به اهمیت مسئله ی مقاومت آنتی بیوتیکی، آزمایشگاه تشخیص طبی حسینی نسب با نصب و راه‌اندازی دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT در بخش میکروب‌شناسی، شرایطی را فراهم کرده تا تشخیص و تعیین آنتی‌بیوتیک مناسب با بالاترین دقت و صحت انجام شود.

 
 
 دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT ساخت کشور آمریکا 
 
اجرای برنامه‌ی کنترل کیفی هم تراز با آزمایشگاه های پیشرفته میکروب‌شناسی و برنامه های کنترل کیفی داخلی و خارجی
تهیه سوش‌های استاندارد باکتری‌ها از شرکت‌های معتبر اروپا
در اختیار داشتن تمامی محیط‌های کشت تجاری
در اختیار داشتن دستگاه پیشرفته جهت انجام کمی تست های آنتی بیوگرام و تشخیص باکتریایی و قارچی با دقت و صحت بالا

تحویل یک ساعته

از آنجایی که در این آزمایشگاه برای انجام آزمایش‌های کشت به مراجعین ظرف جداگانه داده می‌شود، نمونه‌های این بخش بدون اتلاف وقت و ظرف کمتر از 1 ساعت کشت داده می‌شود.

کنترل کیفی

مانند سایر بخش‌های این آزمایشگاه در واحد میکروب‌شناسی نیز برنامه‌ی کنترل کیفی بسیار جامع و منسجمی براساس الزامات مرجع سلامت و سایر استانداردهای آزمایشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده که به شکل روزانه توسط مسئول واحد میکروب شناسی، سوپروایزر و مسئول فنی جهت ممیزی و بازرسی اجرا و نظارت می‌شود.

کنترل کیفی بخش میکروب‌شناسی از گسترده‌ترین اقدامات کنترل کیفی در آزمایشگاه است چرا که قبل از شروع به کار روزانه، تمام محیط‌های مصرفی، دیسک‌های آنتی‌بیوتیکی، معرف‌ها، رنگ‌ها و ابزار مورد استفاده‌ی بخش مرتبا و در زمان‌های معین به لحاظ کیفیت کنترل می‌شوند.


تجهیزات بخش
ساخت شرکت Theben آلمان جهت ضدعفونی کردن و پاکسازی محیط از وجود میکروارگانیسم ها
دستگاه UV
ساخت شرکت stuart انگلستان است و جهت گرم کردن یکنواخت همراه با هم‌زدن خودکار محلول‌ها داخل ظروف آزمایشگاهی به‌کار می رود.
Hot plate
ساخت کارخانه Karma co ایران می باشد و جهت شناسایی خودکار آنتی بیوتیک ها و اندازه گیری دقیق هاله عدم رشد در پلیت آنتی بیوگرام کاربرد دارد.
آنتی بیوگراف
دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT ساخت کشور آمریکا می باشد. این دستگاه از تکنیک Advanced Colorimetery پیشرفته جهت ایجاد تمایز بین نمونه های مثبت و منفی و کاهش موارد عدم تشخیص استفاده می کند. این دستگاه از روش MIC جهت بیان میزان کمی دوز آنتی بیوتیک مناسب برای بیمار بهره می برد.
دستگاه Vitek2 Compact
تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087  
08791009072   
فکس: 33239092 087
تلگرام: 09180027952 
واتس‌اپ: 09185330322 
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)