تلفن تماس: 33239072-087
بخش‌های آزمایشگاه

در این بخش: 

علاوه بر وجود دستگاه‌های اتوماتیک، آزمایش‌های غیر وابسته به دستگاه شمارنده سلولی نیز بر اساس روش‌های تایید شده از طرف آزمایشگاه مرجع سلامت کشور انجام می‌شود که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 

  • الکتروفورز هموگلوبین جهت ردیابی علت کم‌خونی‌های غیر از فقر آهن، کم‌خونی‌های بدون علت، الکتروفورز پروتئین‌های خون با علل شایع در تشخیص ناهنجاری‌های کبد و مغز استخوان 
  • آزمایش G6PD برای تشخیص علت زردی در نوزادانی که کاهش بیلی‌‌روبین خون در آن‌ها به طول انجامیده یا زردی و کم‌خونی بدون علت در نوزادان، اطفال و حتی بزرگسالان
  • سایر آزمایش‌هایی که تشخیص آنها وابسته به تهیه لام خون محیطی است 

 

دستگاه‌های تمام اتوماتیک:

 

  • دستگاه شمارنده سلولی Sysmex XS800i: این سل کانتر ساخت کشور ژاپن بوده و سلول‌ها را با روش فلوسایتومتری به صورت سه‌بعدی و منحصر از سایر روش‌های شمارش در سایر دستگاه‌های موجود در کشور شناسایی و شمارش می‌کند. این دستگاه قابلیت تشخیص حتی یک سلول غیرنرمال و یا مشکوک در خون انسان را دارا می‌باشد؛ به همین دلیل به دستگاه شمارنده فول‌دیف (Full DIFF) معروف است و برای پزشکان از اهمیت تشخیصی بالایی برخوردار است.
  • شمارنده سلولی Sysmex KXn21: از این دستگاه به عنوان دستگاه پشتیبان استفاده می‌شود تا نتایج با دو دستگاه مدام تحت کنترل، آنالیز و مقایسه قرار گیرد.
  • برای انجام آزمایش ESR از دستگاه صد کاناله Lena استفاده می‌شود که ظرف مدت بیست دقیقه، بعد از قرار دادن نمونه در دستگاه جواب زمایش را خوانش می‌کند.
  • Sysmex 50 A: دستگاه اکوآکلومتر 4 کاناله ساخت شرکت Symsmex ژاپن جهت انجام تست PTT,PT,Fibrinogen است.
  • Coa Data 501: دستگاه تک کاناله اکوآکوامتر ساخت کمپانی iTEC کشور آلمان برای انجام تست های PT, PTT, TT, FIB, factor assays و ...
دستگاه شمارنده‌ با قابلیت تشخیص سلول‌های غیرنرمال
انجام تست‌های تخصصی Sucros Test, Ham Test, PNH, OF
بررسی مورفولوژی کلیه لام‌های مشکوک
انجام آزمایش تاییدی تعیین گروه خون به روش لوله ای علاوه بر روش معمول

کنترل کیفی

در بخش هماتولوژی نیز براساس الزامات آزمایشگاه مرجع سلامت و سایر استانداردهای بین‌المللی آزمایشگاهی برنامه‌های جامع کنترل کیفی تدوین شده که به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه توسط مسئول واحد هماتولوژی و مسئول کنترل کیفی اجرا و نظارت می‌شود.

تجهیزات بخش
ساخت شرکت Sysmex ژاپن نسل برتر دستگاه های شمارنده سلولی به روش Fluorescence flow citometry (شمارش سلولی به صورت سه بعدی) ،توانایی انجام 60 تست در ساعت و Full diff می باشد. -دستگاه close بوده و محلول ها در انحصار شرکت سازنده است.
Sysmex XS800i
دستگاه شمارنده سلولی ساخت شرکت Sysmex ژاپن که برای مقایسه و Back Up دستگاه XS 800i مورد استفاده قرار می گیرد.
Sysmex KX 21
دستگاه اکوآکلومتر ساخت شرکت Symsmex ژاپن جهت انجام تست PTT,PT,Fibrinogen است.
Sysmex 50 A
دستگاه شمارنده سلولی به روش Fluorescence flow citometry (شمارش سلولی به صورت سه بعدی) ساخت شرکت Sysmex ژاپن که توانایی انجام 100 تست در ساعت را دارد. دستگاه Full diff و close بوده و توانایی شمارش N RBC ، رتیکولوسیت، بلاست و تفکیک انواع پلاکت و ... را به صورت مجزا دارد
Sysmex XN-1000
ساخت اسپانیا جهت انجام آزمایش ESR از دستگاه 100 کاناله استفاده می شود که سدیمان را با حداکثر دقت و کمترین زمان اندازه گیری می کند.
Therma NE ESR Analyzer
دستگاه تک کاناله اکوآکوامتر ساخت کمپانی iTEC کشور آلمان برای انجام تست های PT, PTT, TT, FIB, factor assays و ...
Coa Data 501
ساخت شرکت هوشمند فن‌آور تهران برای انجام الکتروفورز هموگلوبین و پروتئین های خونی
الکتروفورز EPS600
تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087  
08791009072   
فکس: 33239092 087
تلگرام: 09180027952 
واتس‌اپ: 09185330322 
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)