تلفن تماس: 33239072-087
بخش‌های آزمایشگاه

در این بخش

از روش ایمونوفلورسانس که یکی از بخش‌های متمایز در این مرکز است و برای اولین بار در سطح استان راه‌اندازی شده است استفاده می‌شود که از ویژگی‌های این روش آزمایشگاهی اختصاصیت بالا نسبت به حساسیت روش است و در نتیجه، نتایج حاصل از این روش آزمایشگاهی از مثبت کاذب کمتری برخوردار است و پزشک معالج با درخواست آزمایش‌های تکمیلی در مدت کوتاه‌تری می‌تواند به تشخیص بالینی دست یابد.

از ملزومات پایه‌ی این روش آزمایشگاهی تهیه میکروسکوپ با قابلیت ساطع نمودن اولتراویوله با قدرت نفوذ بالا است که برخورد این نور با ماده فلورسنت سبب ایجاد نور درخشان فلورسانس شده و تشخیص تست را امکان‌پذیر می‌کند. در فرایند انجام آزمایش، اجزاء مورد بررسی با ماده‌ی فلورسنت کد شده و توسط این میکروسکوپ با تابش نور فلورسانس، رنگ سبز درخشانی از خود ساطع می‌کنند.

به علت وجود ماده‌ی فلورسنت این روش نیاز به دقت و حساسیت بالا در مراحل انجام آزمایش خواهد داشت؛ لذا تمامی نمونه‌ها پس از جواب اولیه مثبت، به روش تیتراسیون تکرار شده تا عدد مورد نظر و تائید شده حاصل شود. 

در حال حاضر اکثر آزمایش‌های انجام شده با این روش، در این مرکز، جزو آزمایش‌های تخصصی روماتوئیدی هستند و همچنان در حال گسترش و به‌روزرسانی می‌باشند.

طی تحقیقات سال‌های اخیر بیماری‌های روماتوئیدی با تنوع و علائم مختلف معمولاً با علت آنتی‌بادی‌های خودایمن ایجاد می‌شوند و این آنتی‌بادی‌ها به علت تولید شدن در داخل بدن بیمار از مشابهت بالایی برخوردارند؛ لذا در فرایند انجام آزمایش و تشخیص نوع بیماری باید از روشی با اختصاصیت بالا استفاده کرد تا از پدیده‌ی Cross Reaction و تداخلات تشخیصی جلوگیری شود.

استفاده از میکروسکوپ پیشرفته Euroimmun ساخت آلمان
انجام آزمایش های Endomysial Antibody
انجام آزمایش FANA به روش IFA
کنترل کیفی: 
  •  اﺳﺘﻔﺎده از ﮐﻨﺘﺮل‌های داﺧﻠﯽ ﮐﯿﺖ در هر ران ﮐﺎری ﺑﻪ ﺻﻮرت ﮐﻨﺘرل ﻣﻨﻔﯽ و ﻣﺜﺒﺖ  
  • اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻤﻮﻧﻪ Trace ﺑﯿﻤﺎران در ﺻﻮرت ﻣﻮﺟﻮد ﺑﻮدن ﻧﻤﻮﻧﻪ در ران ﮐﺎری ﻗﺒﻞ 
  • ﺻﺤﻪ ﮔﺬاری ﻧﺘﺎﯾﺞ ﺑﺎ ارﺳﺎل ﯾﮏ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﺑﻪ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎه ﺻﺤﻪ ﮔﺬار هر 4 ماه یک‌بار  
تجهیزات بخش
میکروسکوپ EUROstar III PLUS ساخت شرکت EUROIMMUN آلمان. می‌توان به طور مستقیم یک دوربین را برای ثبت تصاویر دیجیتال به آن متصل کرد و جابجایی بین عدسی چشمی و دوربین به دلیل وجود تقسیم کننده پرتو مناسب 50/50 دیگر ضروری نیست. سیستم تعیین موقعیت ایمونوفلورسانس اختیاری (IF-PS) خطاهای موقعیت‌یابی را با ورود دستی نتایج میکروسکوپ حذف می‌کند.
میکروسکوپ ایمونوفلورسانس
تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087  
08791009072   
فکس: 33239092 087
تلگرام: 09180027952 
واتس‌اپ: 09185330322 
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 6:30 الی 20:30)(پنج‌شنبه 6:30 الی 18:30)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20)(پنج‌شنبه 7 الی 18)