تلفن تماس: 33239072-087

راهنمای نمونه گیری

نحوه‌ی مراجعه به نمونه‌گیری:

1- مراجعینی که به صورت روزانه پذیرش و نمونه‌گیری می‌شوند:

مراجعینی که پس از دریافت نوبت روزانه نسخه‌ی آنها پذیرش می‌گردد و در نهایت پس از تسویه حساب صندوق، قبض آزمایش‌ها را تحویل می‌گیرند  با در دست داشتن همین قبض به واحد نمونه‌گیری در طبقه‌ی اول مراجعه نمایند تا راهنمایی‌های لازم و اخذ نمونه توسط همکاران نمونه‌گیری انجام گیرد.

مراجعه هر یک از بیماران در این طبقه به واحدهای نمونه گیری مختلف براساس جنس و سن فرد است. واحدهای شماره‌ی 1 و 2 و 3 مربوط به نمونه‌گیری آقایان است که در روال کاری روزانه واحدهای 1 و 3 همیشه فعال می‌باشند و واحد 2 در موارد ازدحام مراجعین آغاز بکار خواهد کرد.

کابین 4 مربوط به نمونه‌گیری اطفال می‌باشد و تمام وقت در اختیار والدین گرامی و فرزند دلبندشان خواهد بود.

واحدهای شماره 5 و 6 نیز پذیرای خانم‌ها و نمونه‌گیری از آن ها می‌باشند.

لازم به ذکر است به علت تقاضای مراجعین و مجرب بودن پرسنل نمونه‌گیری شماره 1 در صورت درخواست از سوی خود فرد یا موارد نمونه‌گیری خاص و ویژه، این کابین نمونه‌گیری حاضر به همکاری و رسیدگی به امور مراجعین می‌باشد.

ضمناً در سالن نمونه‌گیری یکی از کارشناسان فنی به صورت راهبر و راهنمای مراجعین حضور دارد تا در صورت نیاز به مراجعین این واحد خدماتی را ارائه دهد. 

2- مراجعینی که نسخه آزمایش آنها قبلاً پذیرش شده :

این دسته از مراجعینی که به هر علت در روزی که نسخه آن ها پذیرش شده آزمایش را انجام نداده‌اند، با دردست داشتن قبض آزمایش به واحد نمونه گیری واقع در طبقه اول مراجعه نموده و با تحویل قبض به راهبر بخش نمونه گیری، به کابین نمونه گیری مورد نظر جهت اخذ نمونه راهنمایی می شوند. 

3- نمونه‌گیری افراد با شرایط ویژه :

در صورتیکه هر یک از مراجعین به نمونه‌گیری، شرایط جسمانی مناسبی جهت مراجعه به داخل آزمایشگاه یا طبقه‌ی نمونه‌گیری نداشته باشند پس از هماهنگی همراه بیمار با مسئول نمونه‌گیری، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب جهت اخذ نمونه به سالن پذیرش و یا درب آزمایشگاه مراجعه می‌نماید تا از بیمار در فضای پذیرش، طبقه‌ی همکف و یا در محل درب آزمایشگاه (داخل اتومبیل) نمونه‌گیری انجام گیرد.

4- نمونه‌گیری اورژانس :

مراجعین به نمونه‌گیری با شرایط ویژه، آزمایش با درخواست اورژانس از سوی پزشک معالج، شرایط جسمانی نامساعد، نمونه‌گیری نوزادان و اطفال به علت عدم تحمل گرسنگی و یا هر موردی که راهبر و مسئول نمونه‌گیری تشخیص بر شرایط استثنا و اورژانسی دهد، خارج از نوبت و به صورت اورژانسی نمونه‌گیری خواهند شد.

5-  نمونه‌گیری خارج از آزمایشگاه :

در صورتیکه بنا بر هر علتی بیمار قادر به حضور در آزمایشگاه جهت اخذ نمونه نباشد، با هماهنگی قبلی خانواده بیمار با سوپروایزر، یکی از نمونه‌گیرهای مجرب به منزل بیمار جهت اخذ نمونه مراجعه می‌نماید. این امر جزء خدمات آزمایشگاه به مراجعین گرامی می‌باشد و آزمایشگاه بابت آن هزینه‌ای از بیمار دریافت نخواهد کرد. 

توضیح: گاهی مراجعین نمونه آزمایش را خودشان در منزل تهیه می‌نمایند و لوله‌های آزمایش را به نمونه‌گیری تحویل می‌دهند. در این شرایط مراجعین پس از پذیرش به واحد نمونه‌گیری مراجعه نمایند و توضیحات لازم را همراه با ظروف و لوله‌های آزمایش تحویل بگیرند و پس از نمونه‌گیری در منزل سریعاً نمونه‌ها را باتوجه به توضیحات همکاران نمونه‌گیر به آزمایشگاه انتقال دهند. مناسب و کافی بودن نمونه باید توسط همکاران نمونه‌گیری و بخش فنی تائید گردد. در این صورت است که نمونه قابلیت انجام و گزارش جواب را توسط آزمایشگاه خواهد داشت.

6- مراجعه جهت بررسی زردی نوزادان با دستگاه بیلی‌متر :

جهت رفاه حال مراجعین برای بررسی سطح بیلی‌روبین خون نوزادان از طریق پوست یا به اصطلاح بررسی زردی خون نوزادان، دستگاه اندازه‌گیری بیلی‌روبین پوستی در اختیار واحد نمونه گیری قرار دارد و روند بهبود و کاهش سطح زردی نوزاد طی روزهای اول تولد تا 21 روزگی با این دستگاه قابل ردیابی می باشد. این سرویس به صورت رایگان و تمام وقت در واحد نمونه گیری قابل ارائه به مراجعین محترم می باشد. 

7- نمونه‌گیری نوزادان و اطفال :

از آنجا که نمونه‌گیری نوزادان و اطفال در این آزمایشگاه جزء موارد دارای اولویت و اورژانسی محسوب می‌شود، لذا نمونه‌گیری اطفال به صورت مستقل و با فضایی مخصوص همراه با پرسنل باتجربه و آموزش دیده تمام وقت در اختیار مراجعین قرار دارد تا خارج از نوبت سایر مراجعین، این عزیزان نمونه‌گیری شوند.

8- دریافت ظرف آزمایش :

در برخی موارد نسخه آزمایشمراجعین گرامی پذیرش می‌ شود اما شرایط نمونه‌گیری را در همان روز ندارند. اگر در پرونده ی آن ها آزمایشی وجود داشته باشد که نیاز به اخذ ظرف ادرار، مدفوع، کیسه نوزادان، یا ادرار 24 ساعته و ... باشد، می‌توانند قبل از نمونه‌گیری با مراجعه به این واحد ظرف های مربوط به آزمایش خود را اخذ نمایند  و با توضیحات و راهنمایی‌های همکاران نمونه‌گیری در همان روز مراجعه برای انجام آزمایش خون، نمونه‌ی ادرار یا مدفوع  و... را با آرامش بیشتر در منزل جمع آوری نمایند و در نهایت آن را تحویل واحد مربوطه در آزمایشگاه دهند. 
 
سنجش پوستی بیلی‌روبین نوزادان به صورت رایگان
حضور کارشناس راهنمای مراجعین در ساعات اوج مراجعه
حضور پرسنل مجرب در نمونه‌گیری اطفال در شیفت صبح
نکات منحصربفرد بخش نمونه گیری در این آزمایشگاه

  • شروع ساعت کاری نمونه‌گیری قبل از ساعت کار اداری جهت رفاه حال این دسته از مراجعین
  • وجود 5 نمونه‌گیر فعال در شروع فعالیت واحد نمونه‌گیری در ساعات حضور مراجعه کنندگان
  • حضور 2 نمونه‌گیری مجرب و آموزش دیده در تخصص نمونه‌گیری اطفال و نوزادان
  • تفکیک نمونه‌گیری خانم و آقا برای رفاه حال مراجعین
  • وجود فضای کافی برای انتظار و استراحت مراجعین دارای آزمایش‌هایی با زمان طولانی
  • تهیه دستگاه بیلی‌روبین متر پوستی، برای بررسی روند کاهشی بیلی‌روبین در نوزادان به صورت رایگان
  • حضور یک کارشناس آزمایشگاه در سالن به عنوان راهبر نمونه‌گیری و راهنمای مراجعین

 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)