تلفن تماس: 33239072-087
بخش‌های آزمایشگاه

در این بخش: 

در بخش هماتولوژی علاوه بر دستگاه های اتوماتیک آزمایش‌هایی انجام می‌گردد که غیر وابسته به دستگاه شمارنده سلولی می‌باشند و  اساس انجام بر روش‌های تایید شده آزمایشگاه مرجع سلامت کشور منطبق می‌باشد. 

از جمله الکتروفورز هموگلوبین جهت ردیابی علت کم خونی‌های غیر از فقر آهن و یا بدون علت الکتروفورز پروتئین‌های خون، با علل شایع در تشخیص ناهنجاریهای کبد و مغز استخوان.

مثال دیگر آزمایش G6PD است که برای تشخیص علت زردی در نوزادانی که کاهش بیلی‌ روبین خون به طول انجامیده یا زردی و کم خونی بدون علت در نوزادان، اطفال و حتی بزرگسالان انجام می‌شود و همچنین سایر آزمایش‌ها که تشخیص آنها وابسته به تهیه لام خون محیطی می‌باشد. 

دستگاه های تمام اتوماتیک:

  • دستگاه شمارنده سلولی: Sysmex XS800i این سل کانتر ساخت کشور ژاپن بوده که سلولها را با روش فلوسایتومتری به صورت سه بعدی و منحصر از سایر روش‌های شمارش در سایر دستگاههای موجود در کشور شناسایی و شمارش می‌کند. به همین دلیل به دستگاه شمارنده فول دیف معروف می‌باشد.

این دستگاه قابلیت تشخیص حتی یک سلول غیرنرمال و یا مشکوک در خون انسان را دارا می‌باشد؛ لذا برای پزشکان از اهمیت تشخیصی بالایی برخوردار است.

  • شمارنده سلولی Sysmex KXn21 (از همین شرکت) به عنوان دستگاه پشتیبان موجود می‌باشد تا نتایج با دو دستگاه مدام تحت کنترل، آنالیز و مقایسه قرار گیرند.
  • جهت آزمایش ESR نیز از دستگاه صد کاناله Lena استفاده می‌شود و نمونه‌های بیماران بلافاصله بعد از نمونه‌گیری بعد از بیست دقیقه خوانش می‌گردند. آزمایش در بهترین شرایط بعد از نمونه‌گیری انجام می‌شود.

دستگاه شمارنده‌ با قابلیت تشخیص سلول های غیرنرمال
انجام تست‌های تخصصی Sucros Test, Ham Test, PNH, OF
بررسی مورفولوژی کلیه لام های مشکوک
تایید آزمایش گروه خون به روش لوله ای علاوه بر روش معمول

کنترل کیفی

جهت بخش هماتولوژی نیز براساس الزامات آزمایشگاه مرجع سلامت و سایر استانداردهای بین‌المللی آزمایشگاهی برنامه‌های جامع کنترل کیفی تدوین گردیده که به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه توسط مسئول مربوطه در واحد هماتولوژی و مسئول کنترل کیفی اجرا و نظارت می‌گردد.

تجهیزات بخش
ساخت شرکت Sysmex ژاپن نسل برتر دستگاه های شمارنده سلولی به روش Fluorescence flow citometry (شمارش سلولی به صورت سه بعدی) ،توانایی انجام 60 تست در ساعت و Full diff می باشد. -دستگاه close بوده و محلول ها در انحصار شرکت سازنده است.
Sysmex XS800i
دستگاه شمارنده سلولی ساخت شرکت Sysmex ژاپن که برای مقایسه و Back Up دستگاه XS 800i مورد استفاده قرار می گیرد.
Sysmex KX 21
دستگاه اکوآکلومتر ساخت شرکت Symsmex ژاپن جهت انجام تست PTT,PT,Fibrinogen است.
Sysmex 50 A
ساخت اسپانیا جهت انجام آزمایش ESR از دستگاه 100 کاناله استفاده می شود که سدیمان را با حداکثر دقت و کمترین زمان اندازه گیری می کند.
Therma NE ESR Analyzer

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)