تلفن تماس: 33239072-087
بخش‌های آزمایشگاه
 
در این بخش:
 بخش میکروب شناسی چون بر پایه ی کار عملی بر روی نمونه‌های بالینی و تشخیص نهایی استوار است، لذا نیاز به نظارت روزانه از سوی مسئولین مربوطه دارد تا تمامی گزینه‌های دخیل در تشخیص نهایی نتایج بیماران دور از خطا و تحت برنامه‌های کنترلی باشند.

در راستای این امر، در آزمایشگاه حسینی‌نسب جامع‌ترین برنامه‌ی نظارتی و کنترل کیفی با تمامی جزئیات تاکید شده در دستورالعمل‌های آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، طرح‌ریزی و اجرا شده است.

از ویژگی‌های مهمی که سبب شده در مقایسه با بخش میکروب‌شناسی سایر مراکز این بخش متمایز گردد می‌توان به نکات زیر اشاره نمود:

 • حضور پرسنل ثابت تمام وقت مجرب و تحت آموزش مداوم توسط مسئول بخش، مسئول آموزش، سوپروایزر و مسئول فنی
 • تهیه دستورالعمل‌های جامع روش انجام کار براساس به روزترین منابع میکروب‌شناسی دنیا، دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و CLSI 
 • راه اندازی دستگاه پیشرفته ی VITEK2 COMPACT جهت تشخیص باکتریایی و قارچی و هم چنین بیان تست آنتی بیوگرام به صورت کمی با روش MIC
 • تدوین برنامه‌ی کنترل کیفی با جزئی‌ترین نکات و الزامات وزارت بهداشت 
 • اجرا و نظارت تمامی برنامه‌های تدوین شده در بخش
 • تهیه سوش‌های خالص و استاندارد انواع باکتری‌های بیماری‌زا از شرکت‌های اروپائی معتبر جهت بهره‌مندی در برنامه‌های کنترل کیفی و مقایسه با ارگانیسم‌های بیماری‌زا در نمونه‌های بیماران (به اطلاع می‌رساند که در راستای ارتقاء سیستم کنترل کیفی، آزمایشگاه حسینی‌نسب جهت در اختیار نهادن این سوش‌های استاندارد حاضر به همکاری می‌باشد.)
 • تهیه و به کارگیری دیسک‌های آنتی‌بیوتیکی کارآمد و متنوع با نظرسنجی از پزشکان متخصص عفونی، اطفال و نفرولوژی و دستیابی به پانل آنتی‌بیوتیکی به‌روز مختص آزمایشگاه حسینی‌نسب
 • تهیه‌ی تمامی محیط‌های کشت تجاری جهت تشخیص باکتریایی 
 • شرکت در برنامه‌های مدون بازرسی و ممیزی داخلی جهت استفاده از نظرات تیم ممیزی آزمایشگاه و کامل نمودن برنامه‌های بخش 
 • شرکت در برنامه کنترل کیفی بین‌المللی RIQAS علاوه بر برنامه‌ی کنترل کیفی داخل کشور EQAP جهت صحه‌گذاری بر روند کار کیفی و تشخیصی بخش
 • تعامل با سایر بخش‌ها و آنالیز نتایج در کنار سایر آزمایش‌های یک بیمار جهت حصول نتیجه صحیح‌تر برای هر مراجعه کننده

لازم به ذکر است به علت حساسیت در سرعت زمان انجام نمونه‌های کشت مراجعین و تعهد این مرکز بر دستورالعمل‌های استاندارد انجام این آزمایش‌ها، لذا پرسنل بخش میکروب‌شناسی از ابتدای ساعت کار روزانه تا پایان کار آزمایشگاه بطور مستقل در بخش آنالیز ادرار حضور دارند تا تمامی آزمایش های این بخش در اسرع وقت و بدون ماندن نمونه ها انجام شوند. 

در این بخش علاوه بر کشت مایعات بدن، کشت از زخم و انجام آزمایش‌های مستقیم قارچ نیز انجام می‌شود.
 

 دستگاه پیشرفته VITEK2 COMPACT:  
 در حال حاضر در اکثر آزمایشگاه های بالینی از روش دستی دیسک دیفیوژن جهت تشخیص آنتی بیوتیک مناسب برای باکتری تشخیص داده شده، استفاده می شود که به صورت کیفی بیان می کند که آیا به نوع خاصی از آنتی بیوتیک حساس است یانه. در روش MIC از کمترین غلظت آنتی بیوتیک لازم برای از بین بردن باکتری ها استفاده می شود. در این روش که در دستگاه  COMPACT2 VITEKبه کار برده شده است، به صورت کمی حساسیت باکتری به  آنتی بیوتیک ها سنجیده می شود؛ به عنوان مثال بیان می شود که تا چه دوزی بیمار آلوده به باکتری به آنتی بیوتیکی خاص (امیپنم، لووفلوکساسین،...) پاسخ می دهد و در واقع در این سیستم به صورت عددی میزان دوز آنتی بیوتیک مورد نیاز برای بیمار بیان می شود و به مراتب از دقت و صحت بسیار بالاتری نسبت به روش های قدیمی تر برخوردار می باشد.

برخی از باکتری ها جهت در امان ماندن از اثر آنتی بیوتیک ها آنزیمی بنام بتالاکتاماز وسیع الطیف (ESBL) را ترشح می کنند و این آنزیم باعث غیر فعال سازی برخی از آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین و سفالوسپورین ها می شود و این همان چیزی است که اکثر ما آن را تحت عنوان "مقاومت باکتریایی" می شناسیم. این دستگاه قادر به تشخیص این آنزیم در باکتری های بیماری زا می باشد و در نتیجه در صورت وجود این آنزیم و تشخیص آن، کمک شایانی به نحوه ی تجویز آنتی بیوتیک مناسب برای بیمار می کند.

در این دستگاه هم چنین آنتی بیوتیک های سینرژیک (Synergy) جهت ایجاد اثر بخشی قوی تر نیز در برخی از انواع باکتری ها بیان می شوند و در نتیجه پزشک را در تجویز آنتی بیوتیک های سینرژیک (همزمان) نیز کمک می کند.  

با توجه به اهمیت مسئله ی مقاومت آنتی بیوتیکی، آزمایشگاه تشخیص طبی حسینی نسب با نصب و راه اندازی دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT دربخش میکروب شناسی، شرایطی را فراهم نموده است تا تشخیص و تعیین آنتی بیوتیک مناسب با بالاترین دقت و صحت انجام شود.

 
 
 دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT ساخت کشور آمریکا می باشد. 
 
اجرای برنامه‌ی کنترل کیفی هم تراز با آزمایشگاه های پیشرفته میکروب‌شناسی و برنامه های کنترل کیفی داخلی و خارجی
تهیه سوش‌های استاندارد باکتری‌ها از شرکت‌های معتبر اروپا
در اختیار داشتن تمامی محیط‌های کشت تجاری
در اختیار داشتن دستگاه پیشرفته جهت انجام کمی تست های آنتی بیوگرام و تشخیص باکتریایی و قارچی با دقت و صحت بالا

تحویل یک ساعته

از آنجا که در این آزمایشگاه جهت آزمایش‌های کشت به مراجعین ظرف جداگانه تحویل داده می‌شود، نمونه‌های این بخش بدون اتلاف وقت و ظرف کمتر از 1 ساعت کشت و انجام می‌گردند.

کنترل کیفی

مانند سایر بخش‌های این آزمایشگاه جهت واحد میکروب شناسی نیز برنامه‌ی کنترل کیفی بسیار جامع و منسجمی براساس الزامات مرجع سلامت و سایر استانداردهای آزمایشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده که به شکل روزانه توسط مسئول واحد میکروب شناسی، سوپروایزر، مسئول فنی جهت ممیزی و بازرسی اجرا و نظارت می‌گردد.

کنترل کیفی بخش میکروب شناسی از گسترده ترین کنترل کیفی آزمایشگاه است چرا که قبل از شروع به کار روزانه، تمام محیط های مصرفی، دیسک های آنتی بیوتیکی، معرف‌ها، رنگ‌ها و ابزار مورد استفاده بخش مرتبا و در زمان‌های معین کنترل کیفیت می شوند.


تجهیزات بخش
ساخت شرکت Theben آلمان جهت ضدعفونی کردن و پاکسازی محیط از وجود میکروارگانیسم ها
دستگاه UV
ساخت شرکت stuart انگلستان است و جهت گرم کردن یکنواخت همراه با هم زدن خودکار محلول ها داخل ظروف آزمایشگاهی بکار می رود.
Hot plate
ساخت کارخانه Karma co ایران می باشد و جهت شناسایی خودکار آنتی بیوتیک ها و اندازه گیری دقیق هاله عدم رشد در پلیت آنتی بیوگرام کاربرد دارد.
آنتی بیوگراف
دستگاه تمام اتوماتیک VITEK2 COMPACT ساخت کشور آمریکا می باشد. این دستگاه از تکنیک Advanced Colorimetery پیشرفته جهت ایجاد تمایز بین نمونه های مثبت و منفی و کاهش موارد عدم تشخیص استفاده می کند. این دستگاه از روش MIC جهت بیان میزان کمی دوز آنتی بیوتیک مناسب برای بیمار بهره می برد.
دستگاه Vitek2 Compact

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)