تلفن تماس: 33239072-087

کم خونی

 

 

کم خونی نوعی بیماری با کاهش گلبول های قرمز و کاهش ظرفیت جهت انتفال اکسیژن به بافت ها می باشد. داشتن کم خونی می تواند احساس خستگی و ضعف را ایجاد کند.

انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که هر کدام علت خاص خود را دارند. کم خونی می تواند موقتی یا طولانی مدت بوده و از خفیف تا شدید متغیر باشد.

درمان های مربوط به کم خونی از مصرف مکمل ها گرفته تا انجام مراحل پزشکی است. شما ممکن است با داشتن یک رژیم غذایی متنوع و سالم از برخی انواع کم خونی جلوگیری کنید.

علائم

علائم و نشانه های کم خونی بسته به علت متفاوت است. اگر کم خونی ناشی از یک بیماری مزمن باشد ، بیماری می تواند آن را پوشانده ، بنابراین ممکن است کم خونی توسط آزمایشاتی برای یک بیماری دیگر تشخیص داده شود.در کل بسته به دلایل کم خونی ، ممکن است علائمی نداشته باشید.

مهمترین علائم و نشانه ها ، در صورت بروز ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

خستگی

ضعف

پوستی کم رنگ یا زردرنگ

ضربان های نامنظم قلب

تنگی نفس

سرگیجه

درد قفسه سینه

دست و پای سرد

سردرد

 

نکته ی مهم اینکه در ابتدا ، کم خونی می تواند آنقدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید. اما علائم با بدتر شدن کم خونی  بدتر می شوند.

 

اما چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس خستگی می کنید و نمی دانید چرا ، باید به پزشک مراجعه کنید

 

خستگی علاوه بر کم خونی دلایل زیادی نیز دارد ، بنابراین تصور نکنید که اگر خسته هستید باید کم خون باشید. برخی از افراد هنگام اهدای خون می فهمند که هموگلوبین آنها پایین است که نشان دهنده کم خونی است. اگر به شما گفته شده است که به دلیل هموگلوبین کم نمی توانید اهدا  خون کنید ، به پزشک مراجعه کنید

علل کم خونی

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که خون شما به اندازه کافی گلبول قرمز نداشته باشد که این مهم می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

1- بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کند

2- خونریزی باعث می شود که گلبول های قرمز خون سریعتر از حد معمول از بین بروند

3- بدن شما سلول های قرمز خون را از بین می برد

 

گلبول های قرمز خون چه کاری انجام می دهند؟

بدن سه نوع گلبول خون تولید می کند - گلبول های سفید خون برای مقابله با عفونت و عوامل بیماری زا ، پلاکت ها برای کمک به لخته شدن خون و گلبول های قرمز خون برای انتقال اکسیژن به بافت های بدن.

سلولهای قرمز خون حاوی هموگلوبین هستند ، پروتئینی غنی از آهن که به خون رنگ قرمز می بخشد. هموگلوبین سلول های قرمز خون را قادر می سازد تا اکسیژن را از ریه ها به تمام قسمت های بدن منتقل کنند و دی اکسید کربن را از سایر قسمت های بدن به ریه ها منتقل کنند.

بیشتر سلول های خونی ، از جمله گلبول های قرمز ، به طور منظم در مغز استخوان تولید می شوند - ماده اسفنجی موجود در حفره های بسیاری از استخوان های بزرگ برای تولید هموگلوبین و سلولهای قرمز خون به آهن ، ویتامین B12 ، فولات و سایر مواد مغذی از غذاهایی که می خورید نیاز دارد.


انواع مختلف کم خونی دلایل مختلفی دارد که عبارتند از:

کم خونی فقر آهن : این نوع شایع ترین کم خونی در اثر کمبود آهن می باشد. مغز استخوان برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. بدون آهن کافی ، بدن نمی تواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز تولید کند.

بدون مکمل آهن ، این نوع کم خونی در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد. همچنین به دلیل از دست دادن خون ، مانند خونریزی شدید قاعدگی ، زخم ، سرطان و استفاده منظم از برخی از داروهای مسکن بدون نسخه ، به خصوص آسپرین ، که می تواند باعث التهاب جداره معده و در نتیجه از دست دادن خون شود ، ایجاد می شود.

کم خونی کمبود ویتامین: علاوه بر آهن ، بدن به فولات و ویتامین B-12 نیاز دارد تا سلولهای قرمز خون کافی تولید کند. رژیم غذایی فاقد این مواد و سایر مواد مغذی اصلی می تواند باعث کاهش تولید گلبول های قرمز شود. همچنین ، برخی از افرادی که به میزان کافی B12 مصرف می کنند قادر به جذب ویتامین نیستند. این می تواند منجر به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین شود ، همچنین به عنوان کم خونی پرنشیوز شناخته می شود.

کم خونی بیماری مزمن: برخی بیماری ها - مانند سرطان ، HIV / AIDS ، آرتریت روماتوئید ، بیماری کلیوی ، بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی حاد یا مزمن  می توانند در تولید گلبول های قرمز خون تداخل ایجاد کنند.

کم خونی آپلاستیک: این کم خونی نادر و تهدید کننده زندگی زمانی اتفاق می افتد که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نکند. علل کم خونی آپلاستیک شامل عفونت ها ، داروهای خاص ، بیماری های خود ایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است.

کم خونی همراه با بیماری مغز استخوان: انواع بیماری ها مانند سرطان خون و میلوفیبروز می توانند با تأثیر بر تولید خون در مغز استخوان باعث کم خونی شوند. اثرات این نوع سرطان و اختلالات شبه سرطان از خفیف تا تهدید کننده زندگی متفاوت است.

کم خونی همولیتیک: این گروه از کم خونی ها زمانی ایجاد می شوند که گلبول های قرمز سریعتر از حد معمول تخریب شوند. برخی بیماری های خونی تخریب گلبول های قرمز خون را افزایش می دهند. این نوع کم خونی ممکن است ارثی باشد.

کم خونی سلول داسی شکل: این بیماری ارثی ، نوعی کم خونی همولیتیک است. علت آن نوعی اشکال در هموگلوبین است که سلولهای قرمز خون را مجبور به  ایجاد شکل هلال (داس) غیرطبیعی می کند. این گلبول های نامنظم خون، زودرس می میرند و در نتیجه کمبود مزمن گلبول های قرمز ایجاد می شود.

 

عوامل خطر

این عوامل شما را در معرض افزایش خطر کم خونی قرار می دهد:

رژیم غذایی فاقد ویتامین ها و مواد معدنی خاص: رژیم غذایی که به طور مداوم فاقد آهن ، ویتامین B12 و فولات باشد ، خطر کم خونی را افزایش می دهد.

اختلالات روده ای: داشتن یک اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی در روده کوچک تأثیر می گذارد - مانند بیماری کرون و بیماری سلیاک - شما را در معرض خطر کم خونی قرار می دهد.

قاعدگی: به طور کلی ، زنانی که یائسه نشده اند بیشتر از مردان و زنان یائسه در معرض خطر کم خونی فقر آهن هستند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون می شود.

بارداری: اگر باردار هستید و از مولتی ویتامین همراه با اسیدفولیک و آهن استفاده نمی کنید ، در معرض خطر کم خونی قرار دارید.

شرایط مزمن: اگر به سرطان ، نارسایی کلیه ، دیابت یا بیماری مزمن دیگری مبتلا هستید ، ممکن است در معرض کم خونی بیماری مزمن باشید. این شرایط می تواند منجر به کمبود گلبول های قرمز خون شود.

از دست دادن خون آهسته و مزمن از زخم یا منبع دیگر در بدن می تواند ذخیره آهن بدن را تخلیه کند و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

 

سابقه خانوادگی: اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی مانند کم خونی سلول داسی شکل داشته باشد ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.

عوامل دیگر سابقه برخی از عفونت ها ، بیماری های خون و اختلالات خود ایمنی خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد. اعتیاد به الکل ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می تواند بر تولید گلبول های قرمز تأثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

سن: افراد بالای 65 سال در معرض خطر کم خونی هستند.

 

عوارض

اگر کم خونی درمان نشود ، می تواند بسیاری از مشکلات سلامتی مانند خستگی شدید را ایجاد کند ، کم خونی شدید می تواند آنقدر شما را خسته کند که نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید.

عوارض بارداری: زنان باردار مبتلا به کم خونی فقر فولات ممکن است بیشتر دچار عوارضی مانند زایمان زودرس شوند.

مشکلات قلبی کم خونی می تواند منجر به ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی) شود. وقتی کم خون هستید قلب شما باید خون بیشتری پمپ کند تا کمبود اکسیژن خون را جبران کند که می تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

مرگ: برخی از کم خونی های ارثی ، مانند کم خونی سلول داسی شکل ، می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. از دست دادن مقدار زیادی خون به سرعت منجر به کم خونی حاد و شدید می شود و می تواند کشنده باشد.

 

پیشگیری

بسیاری از انواع کم خونی قابل پیشگیری نیست. اما شما می توانید با خوردن یک رژیم غذایی شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی از کم خونی فقر آهن و کم خونی ناشی از ویتامین جلوگیری کنید:

آهن: غذاهای غنی از آهن شامل گوشت گاو و گوشت های دیگر ، لوبیا ، عدس ، غلات غنی شده با آهن ، سبزیجات برگ سبز تیره و میوه های خشک است.

فولات: این ماده مغذی و شکل مصنوعی آن اسید فولیک را می توان در میوه ها و آب میوه ها ، سبزیجات برگ سبز تیره ، نخود سبز ، لوبیای کلیه ، بادام زمینی و محصولات غلات غنی شده مانند نان ، غلات ، ماکارونی و برنج یافت.

ویتامین B12: غذاهای غنی از ویتامین B12 شامل گوشت ، لبنیات و غلات غنی شده و محصولات سویا است.

ویتامین C: غذاهای غنی از ویتامین C شامل مرکبات و آب میوه ها ، فلفل ، کلم بروکلی ، گوجه فرنگی ، خربزه و توت فرنگی است. این موارد همچنین به افزایش جذب آهن کمک می کنند.

اگر نگران دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی از غذا هستید ، از پزشک خود بپرسید که آیا یک مولتی ویتامین می تواند کمک کند یا خیر؟

 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)