تلفن تماس: 33239072-087
تست های ناباروری
 
 
 
 

قبل از آزمایش ناباروری ، پزشک یا کلینیک ابتدا عادات جنسی را بررسی کرده و ممکن است توصیه هایی جهت بهبود احتمال بارداری ارائه دهند هر چند که در برخی از زوجین نابارور ، علت خاصی یافت نمی شود (ناباروری بدون دلیل).

ارزیابی ناباروری ممکن است هزینه بر و حتی گاهی اوقات شامل اقدامات آزار دهنده ایی باشد. به علاوه هیچ تضمینی حتی بعد از تمام آزمایش ها و مشاوره ها - برای باردار شدن شما وجود ندارد.

آزمایشات برای آقایان

باروری مردان مستلزم توانایی بیضه در تولید کافی اسپرم سالم و تخلیه کارای آن در واژن و توانایی رسیدن آن به تخمک می باشد. آزمایش های مربوط به ناباروری مردان برای تعیین نقص در هر یک از این فرآیند ها انجام می شود.

در روند کلی، ممکن است یک معاینه عمومی از جمله معاینه دستگاه تناسلی انجام شود اما به طور کلی آزمایش های خاص باروری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تجزیه و تحلیل منی(SA): پزشک ممکن است یک یا چند نمونه مایع منی بخواهد. مایع منی به طور کلی از طریق خودارضایی یا قطع رابطه و انزال مایع منی در یک ظرف تمیز بدست می آید. آزمایشگاه نمونه مایع منی را تجزیه و تحلیل می کند. در بعضی موارد ، ممکن است ادرار از نظر وجود اسپرم نیز آزمایش شود.

آزمایش هورمون: ممکن است برای تعیین سطح تستوسترون و سایر هورمون های مردانه آزمایش خون انجام شود.

آزمایش ژنتیک: آزمایش ژنتیک ممکن است برای تعیین نقص ژنتیکی عامل ناباروری انجام شود.

نمونه برداری از بیضه: در موارد انتخابی ، ممکن است نمونه برداری از بیضه برای شناسایی ناهنجاری های موثر در ناباروری یا بازیابی اسپرم برای روش های کمک باروری ، مانند IVF انجام شود.

رادیولوژی: در موقعیت های خاص ، ممکن است مطالعات تصویربرداری مانند ام آر آی مغز ، سونوگرافی ترانس رکتال یا اسکروتوم یا آزمایش واز دفرنس (وازوگرافی) انجام شود.

سایر تست های تخصصی: در موارد نادر ، آزمایش های دیگری برای ارزیابی کیفیت اسپرم  نظیر ارزیابی نمونه مایع منی برای ناهنجاری های DNA ممکن است انجام شود

آزمایشات ناباروری زنان

ناباروری برای زنان به تخمدانها بستگی دارد که تخم های سالم آزاد می کنند. دستگاه تولید مثل باید اجازه دهد تخمک به لوله های رحمی منتقل و برای لقاح با اسپرم پیوند یابد. تخمک بارور شده باید به رحم رفته و در پوشش داخلی آن کاشته شود. آزمایش های مربوط به ناباروری زنان سعی می کند دریابد که کدام یک از این فرایندها مختل شده است؟

ابتدا ممکن است یک معاینه عمومی بدنی ، از جمله یک آزمایش منظم زنان و زایمان انجام شود. آزمایش های خاص باروری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش تخمک گذاری: برای تعیین میزان تخمک گذاری ، سطح هورمون ها اندازه گیری می شود.

هیستروسالپنگوگرافی(Hysterosalpingography).: وضعیت رحم را ارزیابی کرده و انسداد یا سایر مشکلات را بررسی می کند. کنتراست اشعه ایکس به رحم تزریق و عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود تا مشخص شود حفره طبیعی است و آیا مایع از لوله های رحمی بیرون می ریزد؟

آزمایش ذخیره تخمدان: این آزمایش جهت تعیین مقدار تخمک های موجود برای تخمک گذاری می باشد. در این آزمایش، هورمون ها در اوایل چرخه قاعدگی اندازه گیری می شوند.

آزمایش دیگر هورمون: سایر تست های هورمونی، میزان هورمون های تخمک گذاری و همچنین هورمون های هیپوفیز که فرآیندهای تولید مثل را کنترل می کنند چک می کند.

آزمایشات رادیولوژی: سونوگرافی لگن، بیماری رحم یا تخمدان را بررسی می کند. گاهی اوقات از سونوهیستروگرام ، که سونوگرام تزریق سالین نیز نامیده می شود ، برای دیدن جزئیات داخل رحم استفاده می شود که در سونوگرافی عادی دیده نمی شود.

بسته به شرایط ، به ندرت آزمایشات زیر ممکن است انجام شود:

هیستروسکوپی: بسته به علائم ، پزشک ممکن است درخواست هیستروسکوپی جهت ارزیابی  بیماری رحم داشته باشد. در طی این روش ، پزشک یک دستگاه نازک و سبک را از طریق دهانه رحم وارد رحم کرده تا هر گونه اختلال احتمالی را مشاهده کند.

لاپاراسکوپی: این جراحی با حداقل تهاجم شامل ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف و قرار دادن یک دستگاه نازک دید برای بررسی لوله های رحمی ، تخمدان ها و رحم است. با لاپاراسکوپی ممکن است آندومتریوز ، اسکار ، انسداد یا بی نظمی لوله های رحمی و مشکلات تخمدان ها و رحم مشخص شود.

قبل از اینکه علت ناباروری مشخص شود ، لازم نیست همه افراد، همه یا حتی بسیاری از این آزمایشات را انجام دهند. بیمار و پزشک تصمیم می گیرید که چه آزمایشاتی را  چه زمانی انجام دهند.
 
 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)