تلفن تماس: 33239072-087

 دیابت
 
 
 
بررسی اجمالی

دیابت شیرین به گروهی از بیماری ها گفته می شود که بر نحوه استفاده بدن از قند خون (گلوکز) تأثیر می گذارد. گلوکز برای سلامتی حیاتی است زیرا منبع مهمی از انرژی برای سلولهایی است که عضلات و بافتها را تشکیل می دهند. همچنین منبع اصلی سوخت مغز  می باشد.

علت اصلی دیابت از نظر نوع متفاوت است اما ، مهم نیست که چه نوع دیابتی باشد  ، همگی می تواند منجر به قند اضافی در خون شود. مقدار زیاد قند در خون می تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی شود.

دیابت مزمن شامل دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 است. شرایط بالقوه برگشت پذیر دیابت شامل پره دیابت و دیابت حاملگی است. پره دیابت زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما به اندازه ایی بالا نباشد که در زمره دیابت قرار گیرد پره دیابت غالباً پیش ساز دیابت است مگر اینکه اقدامات مناسب برای جلوگیری از پیشرفت انجام شود.

دیابت بارداری در دوران بارداری رخ می دهد اما ممکن است پس از زایمان کودک برطرف شود.

علائم

علائم دیابت بسته به میزان قند خون متفاوت است. برخی از افراد ، به ویژه کسانی که پره دیابت یا دیابت نوع 2 دارند ، ممکن است گاهی علائمی را تجربه نکنند. در دیابت نوع 1 ، علائم به سرعت ظاهر و شدیدتر می شوند.

 

برخی از علائم و نشانه های دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 عبارتند از:

 

تشنگی بیش از حد

تکرر ادرار

گرسنگی شدید

کاهش وزن بدون دلیل

وجود کتون در ادرار (کتون ها محصول جانبی تجزیه عضلات و چربی هستند که در صورت عدم وجود انسولین به میزان کافی ، اتفاق می افتد)

خستگی

تحریک پذیری

تاری دید

زخم هایی که به کندی بهبود می یابند

عفونت های مکرر ، مانند لثه یا عفونت های پوستی و عفونت های واژن

دیابت نوع 1 می تواند در هر سنی ایجاد شود ، گرچه اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. دیابت نوع 2 ، نوع شایع آن ، در هر سنی ممکن است ایجاد شود ، اگرچه این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر دیده می شود.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شک دارید که ممکن است دیابت داشته باشید و یا  در صورت مشاهده علائم احتمالی دیابت ، به پزشک مراجعه کنید. هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود ، درمان سریعتر می تواند آغاز شود.

اگر قبلاً مبتلا به دیابت تشخیص داده شده اید از زمان تشخیص تا تثبیت سطح قند خون ، به پیگیری دقیق پزشکی نیاز خواهید داشت.

علل

برای درک دیابت ، ابتدا باید بفهمید که چگونه گلوکز به طور معمول در بدن پردازش می شود.

 

انسولین چگونه کار می کند؟

انسولین از غده ای واقع در پشت و زیر معده (پانکراس) ترشح می شود پانکراس انسولین را در جریان خون ترشح می کند.

انسولین در گردش خون باعث می شود قند وارد سلول ها شود. در واقع انسولین میزان قند موجود در جریان خون را کاهش می دهد.

با پایین آمدن سطح قند خون ، ترشح انسولین از پانکراس نیز کاهش می یابد.

نقش گلوکز

گلوکز - قند - منبع انرژی سلولهایی است که عضلات و سایر بافت ها را می سازند.

گلوکز از دو منبع اصلی تأمین می شود: غذا و کبد.

قند در جریان خون جذب می شود ، جایی که با کمک انسولین وارد سلول می شود و کبد گلوکز را ذخیره و تولید می کند.

هنگامی که سطح گلوکز پایین است ، مانند زمانی که مدتی غذا نخورده اید ، کبد گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه می کند تا سطح گلوکز در حد طبیعی حفظ شود.

دلایل دیابت نوع 1

علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است. آنچه شناخته شده است این است که سیستم ایمنی بدن - که به طور معمول با باکتریها یا ویروسهای مضر مقابله می کند - به سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برد. با این کار انسولین کم می شود و قند به جای انتقال به سلول ها ، در جریان خون تجمع می یابد.

تصور می شود که نوع 1 به دلیل ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی ایجاد می شود ، هرچند که دقیقاً این عوامل هنوز مشخص نیست. اعتقاد بر این نیست که وزن عاملی برای دیابت نوع 1 است.

 

علل پره دیابت و دیابت نوع 2

در پره دیابت - که می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود - و در دیابت نوع 2 ، سلول ها در برابر عملکرد انسولین مقاوم می شوند و لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی برای غلبه بر این مقاومت نیست بنابراین قند  به جای اینکه به سلولها برود ، جایی که برای انرژی لازم است ، در جریان خون جمع می شود.

 

اینکه چرا این اتفاق می افتد دقیقاً نامشخص است ، گرچه اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی و محیطی نیز در پیشرفت دیابت نوع 2 نقش دارند، اضافه وزن به شدت با ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد ، اما همه افراد مبتلا به نوع 2 دارای اضافه وزن نیستند.

 

علل دیابت بارداری

در دوران بارداری ، جفت هورمون هایی تولید می کند تا بارداری را حفظ کند. این هورمون ها باعث مقاومت بیشتر سلول های در برابر انسولین می شوند.

 

به طور معمول ، لوزالمعده با تولید انسولین اضافی با این مقاومت مقابله می کند اما گاهی اوقات پانکراس نمی تواند انسولین کافی تولید کند. وقتی این اتفاق می افتد ، گلوکز کمی وارد سلول ها می شود و مقدار زیادی در خون می ماند و در نتیجه دیابت بارداری ایجاد می شود.

عوامل خطر

عوامل خطرساز دیابت به نوع دیابت بستگی دارد.

عوامل خطر برای دیابت نوع 1

اگرچه علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است ، عواملی که ممکن است نشانه افزایش خطر باشند عبارتند از:

سابقه خانوادگی: اگر پدر ، مادر ، خواهر یا برادر دیابت نوع 1 داشته باشند ، خطر ابتلا افزایش می یابد.

فاکتورهای محیطی: شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض بیماری ویروسی احتمالاً در دیابت نوع 1 نقش دارد.

وجود سلولهای آسیب رسان سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی ها): گاهی اوقات اعضای خانواده افراد مبتلا به دیابت نوع 1 از نظر وجود آنتی بادی های دیابت مورد آزمایش قرار می گیرند. وجود این  آنتی بادی ها ، احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 را افزایش می دهد اما همه کسانی که این آنتی بادی ها را دارند به دیابت مبتلا نمی شوند.

محل زندگی:  در برخی از کشورها مانند فنلاند و سوئد میزان دیابت نوع 1 بیشتر است.

 

عوامل خطر برای پره دیابت و دیابت نوع 2

هنور به طور کامل دلیل اینکه چرا برخی از افراد به پره  دیابت و دیابت نوع 2 مبتلا می شوند و برخی دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند روشن نشده است اما مشخص است که عوامل خاصی خطر را افزایش می دهند ، از جمله:

وزن: هرچه بافت چربی بیشتر باشد، مقاومت سلول ها در برابر انسولین بیشتر می شود.

عدم فعالیت: هرچه فعالیت کمتر باشد ، خطر ابتلا بیشتر می شود. فعالیت بدنی کمک می کند تا وزن کنترل گردد

سابقه خانوادگی: اگر والدین ، خواهر یا برادر به دیابت نوع 2 مبتلا شوند ، خطر ابتلا افزایش می یابد.

نژاد یا قومیت: اگرچه دلیل آن مشخص نیست ، اما افراد خاصی - از جمله سیاه پوستان ، اسپانیایی تبارها ،کشورهای هندوستان آمریکایی و آمریکایی آسیایی - در معرض خطر بیشتری هستند.

سن: با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد. ممکن است به این دلیل باشد که تمایل به ورزش کمتری دارند ، توده عضلانی خود را از دست می دهند و با افزایش سن وزن افزایش می یابد. اما دیابت نوع 2 در بین کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان نیز در حال افزایش است.

دیابت بارداری: ابتلا به آن هنگام بارداری، خطر ابتلا به پره دیابت و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک: برای زنان ، داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک - بیماری شایع، با قاعدگی نامنظم ، رشد بیش از حد مو و چاقی مشخص می شود - خطر دیابت را افزایش می دهد.

فشار خون بالا: داشتن فشار خون بیش از 140/90 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد.

 

عوامل خطر برای دیابت بارداری

زنان باردار می توانند به دیابت بارداری مبتلا شوند. برخی از زنان بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. عوامل خطر دیابت بارداری عبارتند از:

سن: زنان بالای 25 سال در معرض خطر بیشتری هستند.

سابقه خانوادگی یا شخصی: در صورت ابتلا به دیابت - دیابت نوع 2 - یا اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر ، دیابت نوع 2 داشته باشند ، خطر ابتلا افزایش می یابد. همچنین اگر در دوران بارداری قبلی به دیابت بارداری مبتلا شده باشند ، نوزاد بسیار بزرگی به دنیا آورده باشد و یا اگر یک مرده زایی بدون دلیل داشته باشند بیشتر در معرض خطر هستند.

وزن: اضافه وزن قبل از بارداری خطر ابتلا را افزایش می دهد.

نژاد یا قومیت: به دلایلی که مشخص نیست ، زنان سیاه پوست ، اسپانیایی تبار ، هندی آمریکایی یا آمریکایی آسیایی تبار بیشتر به دیابت بارداری مبتلا می شوند.

عوارض

عوارض طولانی مدت دیابت به تدریج ایجاد می شود. هرچه مدت بیشتری به دیابت مبتلا باشید - و هرچه میزان قند خون کمتر کنترل شود - خطر عوارض بیشتر است. در نهایت ، عوارض دیابت ممکن است ناتوان کننده یا حتی تهدید کننده زندگی باشد. عوارض احتمالی عبارتند از:

بیماری قلب و عروقی: دیابت به طور چشمگیری خطر ابتلا به مشکلات مختلف قلبی عروقی را افزایش می دهد ، از جمله بیماری عروق کرونر همراه با درد قفسه سینه (آنژین) ، حمله قلبی ، سکته مغزی و تنگی عروق (تصلب شرایین).

آسیب عصبی (نوروپاتی): قند اضافی می تواند به دیواره رگهای خونی ریز (مویرگ ها) که باعث تغذیه اعصاب ، به ویژه در پاها می شوند آسیب برساند که می تواند باعث گزگز ، بی حسی ، سوزش و یا درد شود که معمولاً از نوک انگشتان شروع می شود و به تدریج به سمت بالا گسترش می یابد.

 

در صورت عدم درمان ، احساس در اندام آسیب دیده از دست برود. آسیب به اعصاب مربوط به هضم غذا می تواند باعث مشکلات تهوع ، استفراغ ، اسهال یا یبوست شود. در  مردان می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

 

آسیب کلیه (نفروپاتی): کلیه ها حاوی میلیون ها خوشه رگ خونی کوچک (گلومرول) هستند که زباله های خون را فیلتر می کنند. دیابت می تواند به این سیستم فیلتر ظریف آسیب برساند. آسیب شدید می تواند منجر به نارسایی کلیه یا بیماری کلیه غیرقابل برگشت در مرحله نهایی شود ، که ممکن است به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز داشته باشد.

آسیب چشم (رتینوپاتی): دیابت می تواند به عروق خونی شبکیه آسیب برساند(رتینوپاتی دیابتی) و به طور بالقوه منجر به کوری شود. دیابت همچنین خطر سایر بیماری های جدی بینایی مانند آب مروارید و گلوکوم را افزایش می دهد.

آسیب به پا: آسیب عصبی در پاها یا جریان خون ضعیف در پاها خطر عوارض مختلف پا را افزایش می دهد. در صورت عدم درمان ، بریدگی و تاول می تواند به عفونت های جدی تبدیل شود ، که غالباً به خوبی درمان نمی شوند. این عفونت ها در نهایت ممکن است به قطع انگشت پا منجر شود.

اختلال شنوایی: مشکلات شنوایی بیشتر در افراد دیابتی دیده می شود.

بیماری آلزایمر: دیابت نوع 2 ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل مانند بیماری آلزایمر را افزایش دهد. هرچه کنترل قند خون ضعیف تر باشد ، به نظر می رسد خطر بیشتر باشد. اگرچه نظریه هایی در مورد چگونگی ارتباط این اختلالات وجود دارد ، اما هنوز اثبات نشده اند.

افسردگی: علائم افسردگی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 شایع است. افسردگی می تواند بر مدیریت دیابت تأثیر بگذارد.

 

عوارض دیابت حاملگی

بیشتر زنانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند نوزادان سالم به دنیا می آورند. با این حال ، سطح قند خون درمان نشده یا کنترل نشده می تواند مشکلاتی را برای زنان باردار و نوزاد ایجاد کند.

 

عوارضی در کودک می تواند در نتیجه دیابت حاملگی رخ دهد ، از جمله:

 

رشد بیش از حد: گلوکز اضافی می تواند از جفت عبور کند و این امر باعث ایجاد انسولین اضافی در لوزالمعده کودک می شود که می تواند باعث بزرگ شدن بیش از حد کودک شود (ماکروزومی).

قند خون پایین: گاهی اوقات نوزادان مادران مبتلا به دیابت بارداری اندکی پس از تولد دچار افت  قند خون (هیپوگلیسمی) می شوند زیرا تولید انسولین در بدن آنها زیاد است. با تغذیه سریع و گاهی اوقات یک محلول گلوکز داخل وریدی می توان سطح قند خون کودک را به حد طبیعی برساند.

دیابت نوع 2: نوزادان مادرانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند بیشتر در معرض خطر چاقی و دیابت نوع 2 در زندگی قرار دارند.

مرگ: دیابت بارداری درمان نشده می تواند منجر به مرگ نوزاد قبل یا اندکی پس از تولد شود.

 

عوارضی نیز در مادر می تواند در نتیجه دیابت حاملگی رخ دهد ، از جمله:

 

پره اکلامپسی: این بیماری با فشار خون بالا ، دفع پروتئین در ادرار و تورم در پاها مشخص می شود. پره اکلامپسی می تواند منجر به عوارض جدی یا حتی تهدید کننده زندگی برای مادر و نوزاد شود.

دیابت حاملگی متعاقب آن: مادران در ضورتی که  در یک بارداری به دیابت بارداری مبتلا شوند ، احتمال دارد که در بارداری بعدی دوباره به آن مبتلا شوند. همچنین با افزایش سن احتمال ابتلا به دیابت - به طور معمول دیابت نوع 2 - وجود دارد.

عوارض پره دیابت

پره دیابت ممکن است به دیابت نوع 2 تبدیل شود.

 

 

پیشگیری

نمی توان از دیابت نوع 1 جلوگیری کرد. با این حال ، همان گزینه های سبک زندگی سالم که به درمان پره دیابت ، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری کمک می کند نیز می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند:

مصرف غذاهای سالم: غذاهای کم چرب با کالری و فیبر بیشتر مصرف شود. روی میوه ها ، سبزیجات و غلات تمرکز شود.

فعالیت بدنی بیشتر: در بیشتر روزهای هفته حدود 30 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​یا حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​ در هفته دنبال شود.

گاهی اوقات دارو نیز یک گزینه است. داروهای خوراکی دیابت مانند متفورمین ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهند - اما انتخاب سبک زندگی سالم همچنان ضروری است. حداقل سالی یک بار قند خون خود چک شود 

 بخش بیوشیمی
 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)