تلفن تماس: 33239072-087

بیماری نقرس یا آرتروز نقرسی

 

مقدمه:

نقرس یکی از انواع بیماری هایی است که با درگیری مفاصل در ارتباط است. این بیماری در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. اسید اوریک اضافی در مفاصل تجمع یافته و باعث ایجاد تورم و درد در آن ها می شود. تجمع اسید اوریک بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج رخ می دهد. علائم نقرس قابل برگشت است و دارای دوره های عود و بهبود می باشد؛ اما راه هایی برای تشخیص و کنترل هرچه زودتر بیماری وجود دارد.

حدود 95 درصد از مردان و 5 درصد از زنان دچار نقرس می شوند. زنان قبل از یائسگی، جزء گروه درگیر با نقرس هستند. حمله ی نقرسی می تواند بصورت ناگهانی اتفاق بیفتد به گونه ای که ممکن است در نیمه شب و هنگام خواب، درد شدید فرد را از خواب بیدار کند و حسی مانند سوختن انگشت بزرگ پا  برروی آتش را به وی القا کند.

علائم و نشانه های این بیماری:

درد شدید مفاصل (بطور معمول درگیری مفصل انگشت بزرگ پا) از جمله علائم اولیه می باشد بطوریکه در طول 4تا 12 ساعت اول، احساس درد بسیار شدید می باشد. در برخی از مفاصل، درد طولانی مدت شده و بهبودی در آن حاصل نمی شود. التهاب، قرمزی مفصل، ناتوانی در به حرکت درد آوردن مفصل یا مفاصل درگیر به دلیل درد و ورم شدید، از جمله سایر علائم این بیماری می باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس یا تجربه درد ناگهانی و شدید در مفصل یا مفاصل وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه نمود. بی توجهی به علائم نقرس منجر به از دست دادن حالت طبیعی مفاصل و بی حرکتی آن ها می شود.

علل شایع ابتلا به نقرس:

نقرس زمانی اتفاق می افتد که کریستال های اورات در مفاصل تجمع یابند که این تجمع باعث ایجاد التهاب و درد شدید (حمله نقرسی) می شود. کریستال های اورات زمانی شکل می گیرند که میزان اسیداوریک درخون شما افزایش یابد. اسید اوریک در بدن شما حاصل از تجزیه ی پورین ها می باشد. پورین ها مواد طبیعی هستند که در بدن شما و نیز در غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و غذاهای دریایی یافت می شوند. همچنین برخی دیگر از موادغذایی مانند نوشیدنی های الکلی، (به ویژه آبجو) و نوشیدنی های شیرین شده با قند میوه (فروکتوز)، سطح اسیداوریک را افزایش می دهند.

در افراد سالم اسیداوریک در خون حل می شود و از طریق کلیه ها به ادرار ریخته شده و دفع می گردد. اما گاهی اوقات در اثر مصرف بیش از حد اسید اوریک و یا کاهش دفع اسید اوریک توسط کلیه ها (مشکلات کلیوی)، این ماده شروع به تجمع کرده و در اثر این تجمع کریستال های تیز و سوزنی در مفصل یا اطراف آن ایجاد شده و موجب التهاب، تورم و درد می شود.

ریسک فاکتورها(عوامل خطرساز):

  • رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز، مصرف نوشیدنی های الکلی مانند آبجو و نوشیدنی های شیرین شده توسط قند میوه(فروکتوز)
  • داشتن برخی از بیماری ها مانند: فشار خون بالا، دیابت، بیماری های کلیوی و قلبی
  • سابقه خانوادگی
  • چاقی و اضافه وزن بیش از حد
  • سن و جنس: این بیماری بیشتر در میان مردان و عمدتا در سنین 30-50 سالگی رخ می دهد. این در حالی است که ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر بعد از یائسگی اتفاق می افتد.

 

عوارض این بیماری:

نقرس عود کننده: ممکن است برخی افراد در طول سال چندین بار دچار حملات نقرسی شوند که در صورت عدم درمان آسیب شدید به مفاصل می رساند.

نقرس پیشرفته: در صورت عدم درمان نقرس ممکن است در زیر پوست افراد دانه هایی تحت عنوان توفی(Tophi) تشکیل شود که در واقع همان کریستال های اورات می باشد که در نقاط مختلف انگشتان، دست ها و پاها تجمع می یابند.

سنگ گلیه: کریستال های اورات ممکن است در مجاری ادراری تجمع یافته و منجر به ایجاد سنگ های کلیوی نیز شوند.

پیشگیری:

  • مصرف زیاد مایعات
  • قطع یا محدود کردن مصرف الکل
  • تامین پروتئین مورد نیاز بدن از منابع کم چرب
  • کاهش مصرف گوشت قرمز
  • حفظ وزن در محدوده طبیعی و پرهیز از افزایش وزن

 

تشخیص آزمایشگاهی بیماری:

بررسی سطح اسید اوریک در نمونه خون توسط آزمایش Blood Uric acid level

بررسی سطح اسید اوریک در نمونه های ادرار توسط آزمایشUrine Uric acid level

بررسی ادرار از لحاظ کریستال های اسید اوریک

انجام این آزمایش در آزمایشگاه حسینی نسب:

این آزمایش در بخش های بیوشیمی خون و ادرار و آنالیز ادرار انجام می شود.

در بخش بیوشیمی خون و ادرار از دستگاه Mindray BS380 برای انجام این آزمایش ها استفاده می شود. دستگاه تمام اتوماتیک 380Mindray BS توانایی انجام 300 تست در ساعت را با روشFixed time end point - Turbidometery photometery دارد و از دقت و صحت بالایی برخوردار می باشد. 

 
منابع: 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)