تلفن تماس: 33239072-087

پانل آلرژی

 

 مقدمه:

آلرژی یا به شکل عامیانه حساسیت، واکنش شدید سیستم ایمنی بدن فرد نسب عوامل مختلف محیطی ، خوراکی ، حیوانی و … می باشد . آلرژی در افرادی که دارای سیستم ایمنی بسیار حساس و فعال می باشند، مشهود است که در این حالت فرد حتی به مواد  بی ضرر نیز واکنش نشان می دهد . حساسیت به گونه های مختلفی در افراد مشاهده می شود و دارای علائمی مانند : آبریزش بینی ، خارش ، جوش های پوستی ، تنگی نفس و ... می باشد.
 
روش های تشخیص آلرژی:
روش های مختلفی جهت تشخیص آلرژی وجود دارد که از آن جمله، تست های پوستی پریک و پچ و تست خونی رست (پانل آلرژی) شایعتر می باشند.

در روش پوستی پریک،  پزشک و یا پرستار آموزش دیده مقدار اندکی از عصاره آلرژن استاندارد مورد آزمایش را که به صورت تجارتی موجود است، در ناحیه ساعد دست و یا در بعضی مواقع، به خصوص در کودکان، در ناحیه پشت بیمار در میان دو کتف، قرار می دهد. سپس با سوزن مخصوص (لانست) استریل، خراشی در پوست در نواحی که آلرژن قرار داده شده، ایجاد می کند. بعد از 15 تا 20 دقیقه پزشک یا پرستار محل خراش را از نظر برجستگی (تورم) و قرمزی مورد بررسی قرار می دهد. هر چه قطر ناحیه تورم بزرگ تر باشد نشان دهنده حساسیت بیشتر بیمار به آلرژن آزمایش شده است.

متخصصین پوست از پچ تست در بیماران مبتلا به درماتیت (التهاب پوست) استفاده می کنند تا دریابند درماتیت آن ها در اثر تماس با چه نوع آلرژنی بوده است. در این تست از دیسک هایی که حاوی مواد آلرژی زا هستند بر روی پوست وعموما پوست ناحیه پشت بدن استفاده می شود و بعد از حداقل 24 تا 48 ساعت نتیجه ی این تست  مورد بررسی قرار می گیرد. در این روش نیز مانند تست پریک، درصورت ایجاد واکنش پوستی هرچه قطر آن بیشتر باشد، حساسیت به آن ماده ی به خصوص نیز بیشتر است.

چنانچه فردی مبتلا به آلرژی باشد به عنوان بهترین راه  تشخیص، تست خونی رست به وی پیشنهاد می گردد. شایان ذکر است این تست متفاوت از تست های پوستی تشخیص آلرژی می باشد .

در این تست آنتی بادی IgE سرم خون مورد بررسی قرار می گیرد. IgE مولکولی است که در پاسخ به مواد آلرژی زا در خون افزایش می یابد.  اگر نتیجه ی آزمایش یک فرد نشان دهد که سطح IgE وی در برابر گرده های گل در خون افزایش می یابد، در نتیجه این فرد به گرده های گل حساسیت دارد .

رست تست که در آزمایشگاه حسینی نسب تحت عنوان پانل آلرژی شناخته می شود، خود به دو گروه پانل آلرژی تنفسی و غذایی تقسیم می شود. در این پانل حدود 40 نوع ماده ی آلرژی زای غذایی و تنفسی مانند بادام زمینی، سویا، گردو، توت فرنگی، هلو، سیر، موی سگ و گربه، نیش زنبور، پر پرندگان و... مورد بررسی قرار می گیرند و اگر فرد به هرکدام از این مواد حساسیت داشته باشد با یک آزمایش خون ساده نشان داده می شود.

یکی از مزیت های این روش سادگی انجام آن است و برخلاف تست های پوستی هیچگونه واکنش آلرژیکی به دنبال انجام آزمایش در بدن فرد ایجاد نخواهد شد و در نتیجه برای تمام افراد مشکوک به آلرژی قابل انجام می باشد.

نکاتی که باید در ارتباط با آلرژی بدانید:

واکنش های آلرژی نوعی ازدیاد حساسیت فوری هستند و معمولا بلافاصله پس از مواجه با مواد آلرژی زا دیده می شوند.

انواع آلرژی بر اساس منشاء آن شامل آلرژی غذایی، تنفسی، تماسی، آلرژی به داروها، آلرژی به نیش حشرات می باشند. آلرژی به مواد غذایی بستگی به ژنتیک فرد دارد؛ برخی افراد ممکن است به یک  ماده ی غذایی و برخی دیگر به چندین  ماده ی غذایی واکنش دهند.

 تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم شدن زمین و افزایش اثر گاز های گلخانه ای باعث افزایش میزان آلرژی زا (آلرژن ها) در هوا می شود. گرده ی گیاهان، موی حیوانات و قارچ های موجود در هوا مهمترین عوامل ایجاد کننده ی آلرژی های تنفسی به شمار می آیند. خانه های روستایی و نیز خانه های قدیمی و نمناک محلی مناسب برای حضور موجوداتی ریز به نام «مایت» می باشند؛ حضور افراد در این منازل ممکن است با بروز علائم آلرژی تماسی شامل کهیر و قرمزی پوست و یا علائم آلرژی تنفسی مانند عطسه، خارش و آبریزش بینی همراه باشد.

با توجه به اینکه معمولا آلرژی درمان قطعی ندارد، مهمترین مسئله برای افراد مبتلا تشخیص دقیق نوع ماده ی آلرژی زا و اجتناب از آن می باشد. 

منابع: 
 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)