تلفن تماس: 33239072-087
اهمیت تست های آزمایشگاهی قبل و حین بارداری 
 
به دنیا آوردن نوزاد سالم آرزوی هر مادری است. تا حدود دو دهه ی پیش امکان تشخیص ناهنجاری های جنینی در دوران بارداری به راحتی مهیا نبود و جز در موارد خاص و آن هم در مراکزی به خصوص، امکان ارزیابی وضعیت سلامت جنین وجود نداشت. خوشبختانه به برکت پیشرفت های جدید درروش های تشخیص آزمایشگاهی این امکان در بسیاری از مراکز پزشکی فراهم آمده است و یک خانم با دادن آزمایش هایی قبل از باردار شدن و حین بارداری می تواند از وضعیت سلامت خود و جنین آسوده خاطر شود و در صورت هرگونه نتیجه ی مشکوک زیر نظر پزشک تصمیم لازم را اتخاذ نماید. 
امروزه بسیاری از متخصصین توصیه می کنند که زنان پیش از باردار شدن برای مراقبت پیش از بارداری با یک متخصص زنان و زایمان ملاقات داشته باشند. چکاپ پیش از بارداری به پزشک کمک می کند تا بداند که فرد تا چه حدی برای بارداری آماده است . می توانید هر زمان قبل از بارداری برای چکاپ پیش از بارداری به پزشک مراجعه کنید.
درحین بارداری می توان بسیاری از ناهنجاری های ژنتیکی را با آزمایش های غربالگری مورد بررسی قرار داد. همچنین مادران با چکاب هایی دوره ای از لحاظ قند، فشارخون، پروتئین و... چک می شوند. 
چک کردن وضعیت بالینی و علائم حیاتی 
فرد قبل از بارداری باید زیر نظر پزشک و یا ماما از نظر وجود هرگونه توده بدنی یا بثورات پوستی مورد بررسی قرار گیرد. هم چنین معاینه لگن، واژن، پستان ها و اندازه گیری قد و وزن و مشخص نمودن نمایه توده بدنی نیز مورد معاینه قرار می گیرد. علائم حیاتی فرد ازجمله فشار خون، دمای بدن، تعداد نبض و تنفس نیز چک می شوند. در صورت هرگونه مغایرت در علائم حیاتی و یا در معاینات فیزیکی، اقدامات لازم قبل از بارداری باید صورت گیرد. 
چه تست های آزمایشگاهی قبل از بارداری برای فرد درخواست داده می شود؟  
چکاپ عمومی یک زن قبل از بارداری می تواند شامل موارد زیر باشد: 
•شمارش گلبول های قرمز خون (CBC): این تست جهت تشخیص کم خونی در فرد با بررسی تعداد گلبول های قرمز، میزان هموگلوبین، هماتوکریت و... انجام می شود. 
•تعیین گروه خونی و فاکتور رزوس (BG/Rh): در کل تعیین گروه خونی و فاکتور رزوس جهت بررسی آنتی ژن های سطح گلبول های قرمز مادر می باشد تا از ایجاد واکنش های همولیتیک با جنین در حین حاملگی و بعد از آن پیشگیری شود. اگر مادری Rh منفی باشد حتما لازم به دریافت آمپول رگام می باشد تا در حاملگی های بعدی جنین او دچار مشکل نشود.  
• آنالیز ادرار (UA): در این تست به صورت نیمه کمی فرد از لحاظ دفع پروتئین و قند چک خواهد شد. همچنین عفونت های ادراری در این تست نیز می تواند با بررسی تعداد گلبول های سفید و       باکتری ها مشخص شوند ولی جهت تشخیص دقیق تر عفونت باکتریایی از تست کشت ادرار استفاده می شود. 
• کشت ادرار (UC): این تست جهت تشخیص نهایی عفونت ادراری درخواست داده می شود تا اگر فرد به عفونت ادراری (UTI) مبتلا است، پیش از بارداری مورد درمان قرار بگیرد. 
• قند خون ناشتا (FBS): جهت تشخیص میزان قند خون فرد قبل از بارداری و اطلاع از وضعیت دیابتی بودن فرد می باشد. 
• آزمایش بیماری های منتقله از راه جنسی (VDRL): این تست جهت تشخیص عفونت های منتقله از راه جنسی همچون سیفلیس می باشد. درخواست این تست توسط پزشک به منزله ی مشکوک بودن به ابتلا به این بیماری نیست، بلکه این تست برای همه ی زنان پیش از بارداری درخواست داده می شود. 
• تست HIV: این تست جهت بررسی حضور ویروس ایدز در بدن    می باشد. 
• تست HBs Ag: این تست جهت بررسی ویروس هپاتیت ب در بدن می باشد. 
• تست HSV: جهت تشخیص آلودگی با ویروس هرپس درخواست داده می شود. برخی از انواع این ویروس می تواند ایجادکننده ی بیماری هرپس تناسلی و برخی دیگر عامل ایجاد عفونت در دهان می باشد که با ایجاد  تاول یا زخم در اطراف دهان و ناحیه تناسلی همراه هستند. 
 
 
 منبع: 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)