تلفن تماس: 33239072-087
بخش های آزمایشگاه

فلوسایتومتری

 

ایمونوفنوتایپینگ

ایمونوفنوتیپ با استفاده از فلوسیتومتری یک روش آزمایشگاهی است که وجود یا عدم وجود نشانگرهای گلبول سفید (WBC) به نام آنتی ژن ها را تشخیص می دهد. این آنتی ژن ها ساختارهای پروتئینی هستند که در WBCs یا درون آن قرار دارند. گروه های خاصی از این آنتی ژن ها به طور معمول در سلول های WBC وجود دارند و فقط در انواع سلولهای خاص و مراحل بلوغ سلول ها وجود دارند. علاوه بر این ، الگوهای خاصی از آنتی ژن ها در سلول های غیر طبیعی دیده می شود

تست چه زمانی استفاده می شود؟

از روش ایمونوفنوتیپ Flow Cytometry برای کمک به تشخیص و طبقه بندی سرطان های سلول های خونی (لوسمی ها و لنفوم ها) و کمک به راهنمایی درمان آنها استفاده می شود. ممکن است در پیگیری برای شمارش کامل خون (CBC) و افتراق WBC که نشان دهنده افزایش تعداد لنفوسیتها یا وجود سلولهای خونی نابالغ یا سایر سلولهای غیر طبیعی است ، استفاده شود.

از ایمونوفنوتیپ فلوسیتومتری نیز ممکن است جهت موارد زیر استفاده استفاده شود:

برای پیش بینی میزان پیشروی سرطان

برای پیش بینی اینکه آیا سرطان به درمان خاصی پاسخ می دهد یا خیر

برای تعیین اینکه آیا درمان سرطان خون یا لنفوم موفقیت آمیز بوده است

برای تعیین اینکه آیا بیماری با وجود درمان باقی مانده است(بیماری باقیمانده)  یا پس از درمان موفقیت آمیز دوباره برگشته است(بیماری عود کننده)

چه موقع درخواست داده می شود؟

زمانی که افزایش تعداد  لنفوسیت ها (یا گاهی اوقات افزایش در نوع دیگری از گلبول های سفید خون ، WBC) ، کم خونی ، کاهش تعداد پلاکت ها یا WBC های نابالغ که به طور معمول در خون دیده نمی شوند ، وجود دارد ، ممکن است فلوسیتو متری  درخواست  شود. اینها ممکن است اولین نشانه وجود سرطان سلولهای خونی باشد.

 

آزمایش ممکن است در صورت بروز علائم و نشانه های سرطان خون و لنفوم انجام شود ، اگرچه ممکن است در اوایل بیماری غیر قابل توجه ، خفیف یا غیر اختصاصی باشد.

 

نمونه هایی از علائم و نشانه های سرطان سلول های خونی عبارتند از:

 

 •       احساس خستگی یا ضعف ، ضعف
 •        کاهش وزن یا اشتها بدون دلیل
 •       تنگی نفس در طی فعالیت بدنی طبیعی
 •       پوست رنگ پریده
 •       خونریزی یا کبودی
 •       تب
 •       درد استخوان و مفصل
 •       بزرگ شدن غدد لنفاوی ، طحال ، کبد ، کلیه ها و / یا بیضه ها
 •       سردرد
 •       استفراغ
 •       عرق شبانه

 

همچنین ممکن است بعد از معالجه لوسمی یا لنفوم ، آزمایش انجام شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

یک آسیب شناس ، اغلب متخصص در زمینه بررسی بیماری های خون و / یا سرطان های سلول های خونی (یک متخصص خون) ، نتایج حاصل از شمارش کامل خون (CBC) ، افتراق ، لام  خون ، یافته های مغز استخوان و ایمونوفنوتایپ و همچنین سایر آزمایشات به منظور ارائه تفسیر تشخیصی را در نظر می گیرد.. یک گزارش آزمایشگاهی معمولاً شامل نتایج خاصی از آزمایشات و همچنین تجزیه و تحلیل معنی این نتایج است.

 

مارکرها (آنتی ژن ها) موجود در سلول ها که توسط ایمونوفنوتیپ فلوسیتومتری شناسایی می شوند ، به مشخصه سلول های موجود کمک می کنند. یک سلول طبیعی الگویی از آنتی ژن ها را نشان می دهد که با نوع و بلوغ سلول ارتباط دارد. (سلولهای خونی به طور معمول در مغز استخوان بالغ می شوند و هنگامی که بالغ یا تقریباً بالغ می شوند در گردش خون آزاد می شوند.) نتایج حاصل از ایمونوفنوتیپ شما با الگوی آنتی ژن ها برای سلول های "طبیعی" و همچنین با الگوهایی که با غیر طبیعی مرتبط هستند مقایسه می شود .

 

پزشک نتایج ایمونوفنوتیپ فلوسیتومتری را به همراه سابقه بالینی ، معاینه فیزیکی ، علائم و نشانه ها و همچنین همه آزمایشات آزمایشگاهی برای کمک به تشخیص در نظر می گیرد.

 

شرایط هر فرد منحصر به فرد خواهد بود. ممکن است آنتی ژن های خاصی داشته باشید که به طور معمول دیده می شود ، اما هنوز هم ممکن است نوع خاصی از سرطان خون یا لنفوم تشخیص داده شود.

 

در اینجا یک مثال آورده شده است:

 

خون کودک بزرگتر یا بزرگسال به طور معمول حاوی برخی سلولهای B بالغ است ، اما سلولهای B نابالغ در گردش خون به طور معمول وجود ندارند.

هر دو سلول B بالغ و نابالغ به طور معمول برای نشانگر CD19 مثبت هستند.

سلول های B بالغ به طور معمول برای CD20 مثبت هستند اما CD34 نیستند. CD20 نشانگر بلوغ و CD34 نشانگر عدم بلوغ است. در واقع ، این دو نشانگر به طور معمول با هم بیان نمی شوند.

حال ، اگر یک فرد بالغ تعداد کمی سلول B بالغ داشته باشد اما تعداد زیادی سلول B نابالغ نیز داشته باشد که برای CD19 مثبت هستند (به یاد داشته باشید ، CD19 نشانگر سلول B است) و همچنین برای CD34 و CD20 نیز مثبت است (که شناسایی می کند این سلولها هر دو نابالغ و غیر طبیعی هستند) ، بنابراین فرد مبتلا به لوسمی سلول B نابالغ است که به عنوان لوسمی لنفوبلاستیک B شناخته می شود.

جالب اینجاست که برخی دیگر از آنتی ژن های موجود ممکن است یک نوع خاص ژنتیکی از سرطان خون B- لنفوبلاستیک را پیشنهاد دهند ، که ممکن است پیش آگهی خاصی نیز داشته باشد.

از همه مهمتر ، دسته های جدیدی از گزینه های درمانی مانند CAR-T درمانی ، گیرنده های سلول T خاص و آنتی بادی های مونوکلونال وجود دارد که مولکول هایی مانند CD19 یا CD20 را انتخاب می کنند. این روشهای درمانی جدید ممکن است در مقایسه با شیمی درمانی معمولی عوارض جانبی کاهش دهند (درمانهای هدفمند جدید معمولاً به شیمی درمانی سنتی اضافه می شوند).

پروفایل های ایمونوفنوتیپ غیرطبیعی معمولاً در موارد زیر وجود دارد:

 

 •       سرطان خون حاد میلوئیدی
 •       سرطان خون حاد لنفوبلاستیک (ALL)
 •       سرطان خون لنفوسیتی مزمن (CLL)
 •       لنفوم های غیر هوچکین سلول B و سلول T
 •       مولتیپل میلوما

 

آیا دلیلی وجود دارد که یک نوع نمونه (خون ، مغز استخوان یا بافت) را برای آزمایش انتخاب کنید؟

نوع نمونه مورد آزمایش به پزشک شما بستگی دارد و باید نماینده سرطان شما باشد. اگر سلولهای غیرطبیعی در جریان خون وجود داشته باشند ، معمولاً از نمونه خون برای روش ایمونوفنوتایپ سیتومتری استفاده می شود زیرا دستیابی به آن آسان است و از سایر روشهای جمع آوری کمتر تهاجمی است. با این حال ، سلول های لنفوم ممکن است راهی برای جریان خون پیدا کنند یا نتوانند و ممکن است به تکنیک های دیگر جمع آوری نیاز داشته باشند

 منبع
 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)