تلفن تماس: 33239072-087

 
 
 تست DFI
 

آزمایش تجزیه DNA اسپرم(DFI) می تواند همزمان باتست آنالیز مایع منی(SA) انجام شود ، اما این  تست آزمایشی جداگانه و ضروری بوده که کیفیت DNA اسپرم را ارزیابی می کند.

این تست ارتباط کمی با پارامترهای اندازه گیری شده در تجزیه و تحلیل مایع منی ، مانند شکل اسپرم یا حرکت اسپرم دارد و یک متغیر کاملاً مستقل است. مردان با SA نرمال  ممکن است درجه بالایی از آسیبDNA داشته باشندهمانطور که مردان با کیفیت اسپرم بسیار ضعیف، ممکن است آسیب DNA بسیار کمی داشته باشند. مهمتر از همه ، درجه تکه تکه شدن DNA بسیار با ناتوانی اسپرم در شروع لقاح ارتباط دارد و حتی اگر لقاح رخ دهد ، تکه تکه شدن DNA اغلب منجر به توقف رشد جنین قبل از لانه گزینی می شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که حتی اگر حاملگی نیز صورت گیرد ، احتمال اینکه منجر به سقط شود زیاد است.

یک نمونه طبیعی، کمتر از 15٪ اسپرم با آسیب DNA دارد ، ایده آل کمتر از 10٪ است. DFI بین 15 تا 30 درصد یک پتانسیل باروری محسوب می شود. در مردان با پتانسیل باروری بسیار ضعیف ، بیش از 30٪ از اسپرم آنها آسیب دیده است - این بدان معناست که اگر بیش از 30٪ از اسپرم های مرد آسیب ببیند ، احتمال بارداری و تولد حدود 1٪ است.

دلایل تکه تکه شدن زیادDNA که باعث ناباروری مردان می شود عبارتند از:

 

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی / سموم

قرار گرفتن در معرض گرما

 واریکوسل (واریس بیضه)

عفونت

افزایش سن

 سیگار کشیدن

 سرطان بیضه

 تابشتشعشع

هر چیزی که باعث افزایش سطح رادیکال های آزاد در مایع منی شود ، مانند سطح آنتی اکسیدان کم و سبک زندگی نامناسب

نکته ی بسیار مهم این است که در صورت بررسی عوامل اساسی، می توان قطعه قطعه شدن DNA اسپرم را بهبود بخشید.

هدف از آزمایش کامل اسپرم ، جستجوی علل کیفیت پایین اسپرم و تلاش برای اصلاح آنهاست .با آزمایش تکه تکه شدن DNA اسپرم(DFI) ، می توان بسیاری از موارد ناباروری را توجیه کرد.

بسیاری از زوج هایی که قبلاً قادر به بارداری با روش هایی مانند IVF ، GIFT و ICSI نبوده اند ، به محض بهبود قطعه قطعه شدن DNA مردان ، به موفقیت دست می یابند.

چگونه آنالیز مایع منی(SA) و آزمایش تکه تکه شدن )DNADFI) انجام می شود؟

بیمار جهت انجام آزمایش آنالیز مایع منی )SA) مراجعه می نماید.  ترجیحا نمونه در آزمایشگاه  جمع آوری شود، اما در صورت تمایل ، جمع آوری آن در منزل تا زمانی که ظرف 15 تا 20 دقیقه به آزمایشگاه برسد ، قابل تهیه است.

آنالیز مایع منی بلافاصله توسط کارشناس آزمایشگاه انجام می شود.

رایج ترین روش برای آزمایش تکه تکه شدن DNA اسپرم ، استفاده از روش ساختاریanalysis  Sperm Chromatin Structure یا SCSA است. اگر همزمان با آنالیز مایع منی ، SCSA درخواست شود ، آزمایشگاه از همان نمونه برای انجام SCSA استفاده می کند.

روش انجام تست  DFI بدین صورت است که ابتدا اسید به نمونه اضافه می گردد و سپس نمونه با یک رنگ خاص ترکیب می گردد و در نهایت خوانش با دستگاه فلوسیتومتری صورت می گیرد.

این تست در آزمایشگاه حسینی نسب به روش فلوسیتومتری و با استفاده از دستگاه  فلوسیتومتریBD FACSCaliburانجام می گیرد

 

 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از چهارراه، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)