تلفن تماس: 33239072-087

عفونت با هلیکوباکترپیلوری(عفونت معده)

  

مقدمه:

عفونت با هلیکوباکترپیلوری زمانی اتفاق می افتد که باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری، معده را به عنوان محل سکونت انتخاب کند. پس از ورود هلیکوباکترپیلوری به بدن، غشاء معده توسط این باکتری مورد تهاجم قرار می گیرد. غشای معده از فرد در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا ترشح می کند، محافظت می نماید. وقتی میکروب آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شده و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود.

این عفونت عامل شایع در ایجاد زخم معده است و در بیش از نصف مردم جهان وجود دارد. بیشتر مردم از وجود عفونت در بدن خود بی خبر هستند، چون بیماری را بصورت دقیق نمی شناسند. در صورتی که فردی علائم و نشانه های این عفونت را داشته باشد، پزشک جهت تشخیص قطعی، آزمایش بررسی عفونت با هلیکوباکترپیلوری را در خواست می نماید.

علائم و نشانه های این بیماری:

در صورت وجود زخم معده، درد شدید یا خفیفی در شکم احساس می شود. این درد موقتی است اما اغلب وقتی معده خالی باشد بیشتر حس می شود (در بین وعده های غذایی یا در نیمه شب احساس درد بیشتر است). زخم باعث خونریزی معده می شود که برای سلامتی خطرناک است. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید، درد تا حدودی تسکین پیدا می کند. علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری شامل موارد زیر می باشد:

  •  نفخ
  •  آروغ زدن
  •  تهوع
  •  استفراغ
  •  کاهش وزن بدون دلیل مشخص

در صورت داشتن هریک از علائم زیر، سریعا به پزشک مراجعه نمائید:

  •  مدفوع خونی
  •   احساس خستگی بدون دلیل خاصی
  •   رنگ پریدگی پوست
  •   استفراغی که خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده باشد
  •   دل درد شدید

 راه های انتقال میکروب هلیکوباکتر پیلوری:

این باکتری به صورت انتقال فرد به فرد به وسیله ی تماس با بزاق، استفراغ و مدفوع شخص آلوده با میکروب ذکر شده صورت می گیرد. همچنین این امکان وجود دارد که میکروب از طریق خوردن مواد غذایی آلوده نیز منتقل شود.

ریسک فاکتورها( عوامل خطرساز):

زندگی در مناطق شلوغ و پر جمعیت، زندگی در کشور های درحال توسعه یا در مناطقی که منابع آب قابل اعتماد ندارند و هم چنین زندگی با افراد آلوده، خطر ابتلا به این بیماری را بالا می برد.

عوارض این بیماری:

به دنبال از بین رفتن غشاء معده در پی آسیب های ناشی از حضور هلیکوباکتر پیلوری در معده، ممکن است زخم معده، التهاب معده و در موارد شدیدتر سرطان معده ایجاد شود.

پیشگیری:

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید از ماندن طولانی مدت در مکان های شلوغ پرهیز کرد. هم چنین از مواجهه ی مستقیم با افرادی که آلوده هستند از طریق تنفس، ظروف خوراکی مشترک و... خودداری نمود.

توسط آزمایش های رایج که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد بصورت دوره ای خود را از لحاظ عفونت به این باکتری مورد سنجش قرار دهید.  

تشخیص های آزمایشگاهی این بیماری:

آزمایش خون که شامل :

(H.pylori Ab (IgG: در 95-94 درصد بیماران، تقریبأ 2 ماه پس از ورود باکتری به بدن مثبت شده و پس از ریشه کنی عفونت تا یک سال یا بیشتر مثبت باقی می ماند.

(H.pylori Ab (IgA: در 97-94 درصد بیماران ، تقریبأ 2 ماه پس از ورود باکتری به بدن مثبت شده و تقریبأ 3 الی 4 هفته پس از ریشه کنی عفونت سطح آن کاهش می یابد.

(H.pylori Ab (IgM: شاخص غیر حساس از عفونت حاد می باشد.

آزمایش مدفوع:

H.pylori Ag

 آزمایش آنتی ژن مدفوع یک گزینه غیرتهاجمی و ساده کاملاً پذیرفته شده برای بیمار و پزشک است ، و آن را به یک ابزار خط مقدم خوب برای تشخیص تبدیل می کند. این آزمایش بطور خاص برای شناسایی عفونت فعلی با شناسایی آنتی ژن (های) تولید شده توسط باکتریهای زنده H. pylori و ریخته شده در مدفوع طراحی شده است . علاوه بر این ، آزمایش آنتی ژن مدفوع عفونت را از سراسر معده و اثنی عشر منعکس می کند. بیسموت ساب سالسیلات می توانند نتایج این آزمایش را تحت تأثیر قرار دهد ، بنابراین پزشک از شما می خواهد تا دو هفته قبل از آزمایش مصرف آنها را قطع کنید.

انجام این آزمایش در آزمایشگاه حسینی نسب:

تست های آزمایشگاهی (H.pylori (IgA,IgG توسط بخش ایمونولوژی و دستگاه Alegria انجام می شود. Alegria دستگاهی اتوماتیک با روش Elisa ساخت شرکت ORGENTEC آلمان می باشد. این دستگاه close بوده و کیت ها در انحصار شرکت سازنده می باشد و به همین علت از دقت و صحت بالایی برخوردار می باشد. همچنین تست های H.pylori IgM و H.pylori Ag Stool با روش Elisa توسط دستگاه    Stat Fax ساخت شرکت Awareness آمریکا انجام می شود.

 
منابع: 
 

معرفی بخش‌های آزمایشگاه

تماس با ما
سنندج، خیابان آبیدر، پایین‌تر از میدان مولوی کُرد، کوچه پرتوی، پلاک 3
تلفن تماس: 33239072 087 
فکس: 33239092 087
ساعت کاری آزمایشگاه
شش ماه اول سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 21) (پنج‌شنبه 7 الی 19)
شش ماه دوم سال:
(شنبه تا چهارشنبه 7 الی 20) (پنج‌شنبه 7 الی 18)